ΝΙΚΗΦΟΡΑ ΠΡΕΜΙΕΡΑ Ο ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ

ΕΛΛΑΣ 2020-21 1η β

Έχοντας το μυαλό του στο πολύ κρίσιμο παιχνίδι του Τσάμπιονς Ληγκ σε τέσσερις μέρες , ο ΠΑΟΚ χωρίς να εντυπωσιάσει πήρε την νίκη σε βάρος της Λάρισας για την πρώτη αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος. Ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε τους τρεις βαθμούς με ένα όμορφο τέρμα του 18χρονου αριστερού μεσοεπιθετικού Χρήστου Τζόλη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ενώ θα μπορούσε αν ήταν πιο προσεχτικός στη τελική προσπάθεια να καθαρίσει από πολύ νωρίτερα το παιχνίδι. Από την πλευρά της η Λάρισα φάνηκε μόνο στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων προσπαθώντας να κλέψει κάτι θετικό από το ματς.

Το φιλμ του αγώνα:

Ευκαιρία για την Λάρισα όταν σε σέντρα έκανε το απευθείας σουτ μέσα και πλάγια στην περιοχή ο Τόρζε για να μπλοκάρει ο Ζίβκοβιτς.

Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ όταν σε σέντρα του Μπίσεσβαρ κάνει το σκαστό σουτ ο Γιαννούλης από πλάγια μέσα στην περιοχή το οποίο περνά λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι άουτ.

16΄ΓΚΟΛ 1-0. Μετά από σκαφτή μπαλιά του Μπίσεσβαρ κάνει απευθείας το γυριστό σουτ ο Τζόλης λίγο πλάγια και μέσα στην περιοχή για να στείλει την μπάλα στην απέναντι γωνία του Νάγκι.

44΄Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ όταν σε σέντρα του Μπίσεσβαρ πιάνει κεφαλιά ο Σβαμπ από το ύψος της μικρής περιοχής που περνά ψηλά άουτ.

45΄+2 Μεγάλη ευκαιρία για την Λάρισα όταν σε εκτέλεση φάουλ του Τόρζε και σε σύγχυση μέσα στην μικρή περιοχή δεν μπορεί δύο φορές να σκοράρει από κοντά ο Ντουρμισάι.

62΄Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ όταν σε μπάσιμο και γύρισμα του Πέλκα , η μπάλα περνά ανάμεσα από τα πόδια του Άκπομ που μπροστά σε άδεια εστία δεν μπορεί να σκοράρει.

68΄Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ όταν σε σέντρα του Γιαννούλη πιάνει καρφωτή κεφαλιά ο Άκπομ για να βγάλει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Νάγκι.

80΄Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ όταν του σουτ του Α. Ζίβκοβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής περνά αόυτ δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

85΄Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ όταν διαδοχικά μακρινά σουτ των Τζόλη και Ελ Καντουρί αποκρούει ο Νάγκι.

94΄Πολύ καλή ευκαιρία για την Λάρισα όταν το σουτ του Τρούγιτς λίγο μέσα στην περιοχή κοντράρεται και βγαίνει κόρνερ λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

95΄Ευκαιρία για την Λάρισα όταν ανάποδο ψαλιδάκι του Πινάκα από το ύψος του πέναλτι βρίσκει σε συμπαίκτη του και βγαίνει άουτ.