ΝΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ Ο ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ

ΕΛΛΑΣ 2019-20 7η στ

Αν και βρέθηκε από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου πίσω στο σκορ η ομάδα της ΑΕΚ έκανε την επιστροφή της και κατέκτησε στο ουδέτερο γήπεδο της Ριζούπολης την νίκη σε βάρος του νεοφώτιστου Βόλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Δικέφαλο του Νότου ο 28χρονος επιθετικός μέσος Πέτρος Μάνταλος ο οποίος με δύο τέρματα σφράγισε την νίκη ενώ από το πρώτο μέρος ο 26χρονος κεντρικός επιθετικός Μάρκο Λιβάγια είχε φέρει το ματς στα ίσα. Το τέρμα των φιλοξενουμένων λίγα λεπτά πριν την λήξη δεν άλλαξε το αποτέλεσμα παρά μόνο δίνοντας περισσότερο σασπένς στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Το φιλμ του αγώνα:

Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν το σουτ του Λιβάγια λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή πέφτει ο Γκαραβέλης στην γωνία του και μπλοκάρει.

16΄Πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν σε σέντρα σουτ του Χουλτ η μπάλα περνά πάνω από τον Γκαραβέλη βρίσκοντας το πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και περνά άουτ.

17΄Ευκαιρία για τον Βόλο όταν σε σουτ του Τόρες διώχνει τελευταία στιγμή ο Χουλτ.

23΄Ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν το σουτ του Βέρντε μέσα και πλάγια στην περιοχή μπλοκάρει ο Γκαραβέλης.

24΄ΓΚΟΛ 0-1. Μετά από σέντρα του Μουνίθ κάνει το τακουνάκι ο Τόρες και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τσιτώντα.

31΄ΓΚΟΛ 1-1. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου πετάγεται ο Λιβάγια και με σουτ από κοντά σκοράρει.

39΄Ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν το σουτ του Ολιβέιρα αποκρούει με δυσκολία ο Γκαραβέλης.

55΄Ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν το συρτό σουτ του Μάνταλου μπλοκάρει ο Γκαραβέλης.

58΄Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λιβάγια κάνει απευθείας το σουτ ο Ολιβέιρα για να διώξει σε νέο κόρνερ ο Γκαραβέλης.

66΄Ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν το σουτ του Λιβάγια από καλή θέση βγάζει σε κόρνερ ο Γκαραβέλης.

75΄ΓΚΟΛ 2-1. Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάνταλου το οποίο υποδείχθηκε όταν ο Γκαραβέλης ανέτρεψε τον Ολιβέιρα.

78΄ΓΚΟΛ 3-1. Μετά από πάσα του Ολιβέιρα κάνει το συρτό σουτ μέσα στην περιοχή ο Μάνταλος και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων.

83΄ΓΚΟΛ 3-2. Μετά από απευθείας μακρινή εκτέλεση φάουλ του Δημόπουλου η μπάλα βρίσκει στο τείχος και αλλάζοντας λίγο πορεία καταλήγει στα δίχτυα του Τσιτώντα.

90΄Πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν σε πάσα του Μάνταλου κάνει το σουτ ο Λιβάγια για να φύγει η μπάλα μέσα από τα χέρια του Γκαραβέλη και στην συνέχεια να την μπλοκάρει πάνω στη γραμμή του τέρματος.