ΝΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΗ ΦΩΛΙΑ

ΕΛΛΑΣ Α1 ΜΠΑΣΚΕΤ 2021-22 8η ε

Το πρώτο αιώνιο ντέρμπι μετά από τρία χρόνια στην Α1 μπάσκετ βάφτηκε πράσινο μετά την απίστευτη ανατροπή που έκανε ο Παναθηναικός στα τελευταία λεπτά της εκτός έδρας αναμέτρησης σε βάρος του γηπεδούχου Ολυμπιακού. Κόντρα στα προγνωστικά βάσει των τελευταίων εμφανίσεων τους κυρίως στην Euroleague , οι Πράσινοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 33-17 έφτασαν σε μία θριαμβευτική νίκη μέσα στο σπίτι του αιώνιου εχθρού. Ο Παναθηναικός στην διάρκεια του ματς είχε προειδοποιήσει δύο φορές ότι μπορεί να δημιουργήσει μεγάλα σερί όταν αρχικά έχανε με 12-3 και με επί μέρους σκορ 6-18 πέρασε μπροστά με τρεις πόντους και αργότερα όταν έχανε 27-21 με ένα επί μέρους σκορ πάλι 6-18 πήρε προβάδισμα έξι πόντων. Στο πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο των Ερυθρολεύκων που έφτασαν να προηγηθούν με 14 πόντους , ο Παναθηναικός απάντησε την πιο κατάλληλη στιγμή στο τέταρτο δεκάλεπτο κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 9-26 στα πεντέμισι τελευταία λεπτά του παιχνιδιού το οποίο τον οδήγησε σε αυτή την μεγαλειώδη νίκη σπάζοντας ταυτόχρονα το αήττητο του Ολυμπιακού.