ΝΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

ΕΛΛΑΣ 2021-22 10η ζ

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο , ο Παναθηναικός κατάφερε στην επανάληψη να πετύχει τρία τέρματα και να πάρει μία σημαντική εκτός έδρας νίκη στο Πανθεσσαλικό Στάδιο σε βάρος της τυπικά γηπεδούχου Λαμίας. Η ομάδα από την Φθιώτιδα προσπάθησε με καθαρά αμυντική διάταξη να κλέψει το παιχνίδι όταν προηγήθηκε στην μία και μοναδική φάση που ήταν επικίνδυνη και με ένδεκα παίκτες στην άμυνα προσπαθούσε να προφυλάξει το υπέρ της σκορ. Όμως η γρήγορη ισοφάριση στην επανάληψη από τους Πράσινους παρέσυρε την αντίπαλο τους να ανοιχτεί , βρίσκοντας τις ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά να ολοκληρώσουν μία μεγάλη ανατροπή.

Το φιλμ του αγώνα:

23΄Ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν σε σέντρα του Λούντκβιστ κάνει απευθείας το σουτ ο Βιτάλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής για να μπλοκάρει ο Γκαραβέλης.

26΄Ευκαιρία για την Λαμία όταν το μακρινό συρτό σουτ του Αραμπούλι μπλόκαρε ο Μπρινιόλι.

33΄Ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν το μακρινό σουτ του Βιτάλ έπεσε στην γωνία του ο Γκαραβέλης και μπλόκαρε.

34΄ΓΚΟΛ 1-0. Μετά από σέντρα του Μανούσου κάνει την κεφαλιά ο Αραμπούλι και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

43΄Καλή ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν σε πάσα του Λούντκβιστ κάνει το σουτ μέσα και πλάγια στην περιοχή ο Χουάνκαρ που περνά άουτ.

55΄ΓΚΟΛ 1-1. Μετά από πάσα του Βιγιαφάνες κάνει το σουτ ο Λούντκβιστ από το ύψος της μεγάλης περιοχής για να στείλει την μπάλα στην γωνία του Γκαραβέλη.

61΄Καλή ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν σε αντεπίθεση μπήκε στην περιοχή ο Βιτάλ και την ώρα του σουτ πρόλαβε ο Προβυδάκης να κάνει την προβολή βγάζοντας σε κόρνερ λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

63΄Ευκαιρία για την Λαμία όταν το διαγώνιο σουτ του Αραμπούλι από την γωνία της μεγάλης περιοχής βγαίνει άουτ.

74΄Ευκαιρία για την Λαμία όταν το μακρινό σουτ του Μανούσου μπλόκαρε ο Μπρινιόλι.

76΄Καλή ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν σε ατομική προσπάθεια ο Χουάνκαρ μπήκε στην περιοχή αλλά στο τετ α τετ έκανε αδύναμο σουτ για να μπλοκάρει ο Γκαραβέλης.

82΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν σε πάσα του Μακέντα κάνει το σουτ ο Παλάσιος μέσα στην περιοχή για να πέσει στην γωνία του ο Γκαραβέλης και να μπλοκάρει.

86΄ΓΚΟΛ 1-2. Μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μακέντα που υποδείχθηκε σε ανατροπή του Μαουρίτσιο από τον Προβυδάκη.

87΄ΓΚΟΛ 1-3. Μετά από μπάσιμο και γύρισμα του Αιτόρ στρώνει την μπάλα ο Μακέντα και ο επερχόμενος Μαουρίτσιο από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη.