ΝΙΚΗ ΑΝΟΔΟΣ Η ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ U18 ΓΥΝ. 2019 7η

Σε έναν συγκλονιστικό ημιτελικό του EUROBASKET 2019 δεύτερης κατηγορίας η Εθνική Ελλάδος γυναικών κάτω των 18 ετών πήρε την νίκη σε βάρος της Τουρκίας και εξασφάλισε το ένα από τα τρία εισιτήρια ανόδου για την μεγάλη κατηγορία.  Η Εθνική μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι βρήκε το νικητήριο καλάθι στα τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος κατακτώντας την νίκη και διατηρώντας το αήττητο κάνοντας το επτά στα επτά. Πολύ συγκεντρωμένη και ψυχωμένη η Ελληνική ομάδα μπήκε στον αγώνα παίρνοντας γρήγορα διψήφια διαφορά πόντων φτάνοντας ακόμα και σε νταμπλ σκορ 15-30 στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο όμως και έπειτα η ομάδα της Τουρκίας έκανε την αντεπίθεση της και με ένα επί μέρους σκορ 39-16 πήρε διαφορά δέκα πόντων περίπου εξήμισι λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Η μεγάλη επιστροφή της Εθνικής ήρθε στο κατάλληλο σημείο και με ένα δικό της 10-2 έφερε το ματς στα ίσα 45 δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Οι δύο χαμένες ελεύθερες Τουρκικές βολές έδωσαν την ευκαιρία στην Ελληνική ομάδα να σκοράρει με ανάποδο λέι απ της Ιωάννας Κριμιλή στα τέσσερα δευτερόλεπτα και να φτάσει στον μεγαλειώδη θρίαμβο μέσα στα Σκόπια σε βάρος της Τουρκικής ομάδας. Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα:

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ  ΜΠΑΣΚΕΤ  ΓΥΝΑΙΚΩΝ  ΚΑΤΩ ΤΩΝ 18

ΔΕΥΤΕΡΗ  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΣΚΟΠΙΑ        ΣΚΟΠΙΑ

Γ΄ΓΚΡΟΥΠ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 5 ΙΟΥΛ.   ΕΛΛΑΣ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ  73-38 ( 22-9 , 42-13 , 59-30 , 73-38 )

Μπουντούρη ( 15π. – 4ρ. – 1ασ. – 4κλ. – RANK15 ) , Χατζηλεόντη ( 13π. – 10ρ. – 5ασ. – 3κλ. – 5μπλ. – RANK27 ) , Ετζέκα ( 12π. – 9ρ. – 2κλ. – 1μπλ. – RANK11 ) , Κριμιλή ( 9π. – 2ρ. – 3κλ. – RANK8 ) , Καρακασίδου ( 8π. – 1ρ. – 2ασ. – 1κλ. – RANK5 ) , Γούλα ( 5π. – 3ρ. – 4ασ. – RANK7 ) , Αναστασοπούλου ( 4π. – 3ρ. – 2ασ. – 3κλ. – 1μπλ. – RANK10 ) , Βαντσιούρη ( 3π. – 1ρ. – RANK2 ) , Δερμιτζάκη ( 2π. – 1ασ. – RANK3 ) , Μπενέκη ( 2π. – 2κλ. – RANK2 ) , Φανού ( 0π. – 1ρ. – RANK1 ) , Λαλέογλου ( 0π. – RANK-1 ).

ΣΑΒΒΑΤΟ 6 ΙΟΥΛ.   ΡΟΥΜΑΝΙΑ – ΕΛΛΑΣ  51-63 ( 19-11 , 23-34 , 41-51 , 51-63 )

Κριμιλή ( 18π. – 1ρ. – 1ασ. – 3κλ. – RANK12 ) , Χατζηλεόντη ( 16π. – 7ρ. – 5ασ. – 1κλ. – RANK15 ) , Αναστασοπούλου ( 10π. – 7ρ. – 2ασ. – 2κλ. – RANK13 ) , Μπουντούρη ( 5π. – 9ρ. – 3κλ. – RANK5 ) , Καρακασίδου ( 4π. – 2ρ. – 3ασ. – 1κλ. – RANK2 ) , Γούλα ( 4π. – 2ρ. – 1ασ. – 3κλ. – RANK9 ) , Εζέτζα ( 3π. – 6ρ. – 2ασ. – 1μπλ. – RANK7 ) , Βαντσιούρη ( 3π. – 1ρ. – RANK3 ) , Δερμιτζάκη ( 0π. – RANK0 ) , Μπενέκη ( 0π. – 2ρ. – RANK-1 ) , Φανού ( δεν αγωνίστηκε ) , Λαλέογλου ( δεν αγωνίστηκε ).

ΚΥΡΙΑΚΗ 7 ΙΟΥΛ.   ΕΛΛΑΣ – ΣΚΟΠΙΑ  48-38 ( 14-10 , 25-22 , 39-31 , 48-38 )

Κριμιλή ( 18π. – 6ρ. – 4ασ. – RANK16 ) , Χατζηλεόντη ( 12π. – 12ρ. – 2ασ. – 5κλ. – 4μπλ. – RANK24 ) , Καρακασίδου ( 6π. – 1ρ. – 2ασ. – 3κλ. – RANK6 ) , Μπουντούρη ( 6π. – 3ρ. – 1ασ. – RANK-1 ) , Αναστασοπούλου ( 4π. – 7ρ. – 1ασ. – 1κλ. – RANK3 ) , Βαντσιούρη ( 2π. – 2ρ. – RANK1 ) , Γούλα ( 0π. – 6ρ. – 1κλ. – RANK1 ) , Μπενέκη ( 0π. – 3ρ. – RANK1 ) , Δερμιτζάκη ( 0π. – 2ρ. – RANK0 ) , Λαλέογλου ( 0π. – RANK1 ) , Φανού ( 0π. – 2ρ. – RANK1 ) , Εζέτζα ( δεν αγωνίστηκε ).

ΤΡΙΤΗ 6 ΙΟΥΛ.   ΙΡΛΑΝΔΙΑ – ΕΛΛΑΣ  48-68 ( 4-20 , 18-38 , 34-58 , 48-68 )

Μπουντούρη ( 14π. – 10ρ. – 2ασ. – 3κλ. – RANK16 ) , Χατζηλεόντη ( 10π. – 16ρ. – 4ασ. – 1κλ. – 2μπλ. – RANK17 ) , Κριμιλή ( 9π. – 7ρ. – 4ασ. – 2κλ. – 1μπλ. – RANK9 ) , Αναστασοπούλου ( 8π. – 6ρ. – 2ασ. – 1κλ. – 1μπλ. – RANK9 ) , Δερμιτζάκη ( 4π. – RANK2 ) , Βαντσιούρη ( 2π. – 1ρ. – RANK-2 ) , Καρακασίδου ( 2π. – 1ρ. – 1ασ. – 5κλ. – RANK2 ) , Φανού ( 2π. – 1ρ. – RANK3 ) , Μπενέκη ( 0π. – RANK-1 ) , Γούλα ( 0π. – 4ρ. – 1κλ. – RANK3 ) , Λαλέογλου ( δεν αγωνίστηκε ) , Εζέτζα ( δεν αγωνίστηκε ).

ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΙΟΥΛ.   ΑΥΣΤΡΙΑ – ΕΛΛΑΣ  40-51 ( 10-14 , 15-28 , 30-39 , 40-51 )

Μπουντούρη ( 14π. – 2ρ. – 1μπλ. – RANK14 ) , Αναστασοπούλου ( 12π. – 2ρ. – 2ασ. – 1κλ. – RANK12 ) , Δερμιτζάκη ( 12π. – 1κλ. – RANK8 ) , Λαλέογλου ( 8π. – 3ρ. – 2ασ. – 2κλ. – 1μπλ. – RANK11 ) , Γούλα ( 6π. – 1ρ. – 7ασ. – 4κλ. – RANK13 ) , Χατζηλεόντη ( 5π. – 5ρ. – 4ασ. – 1κλ. – 1μπλ. – RANK9 ) , Κριμιλή ( 5π. – 2ρ. – 2κλ. – RANK1 ) , Καρακασίδου ( 4π. – 1ρ. – 4ασ. – 1κλ. – RANK9 ) , Βαντσιούρη ( 1π. – 5ρ. – 1ασ. – RANK3 ) , Φανού ( 1π. – 3ρ. – RANK-2 ) , Μπενέκη ( 0π. – 3ρ. – 3ασ. – 1κλ. – 2μπλ. – RANK3 ) , Εζέτζα ( δεν αγωνίστηκε ).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ   ( 5 αγ. )

1. ΕΛΛΑΣ   10    +88

2. ΡΟΥΜΑΝΙΑ   8     +20

- – – –  - – – – – – — – –  – – -

3. ΙΡΛΑΝΔΙΑ   8    +34

4. ΣΛΟΒΑΚΙΑ   8     -20

5. ΑΥΣΤΡΙΑ   6     -45

6. ΣΚΟΠΙΑ   5     -77

Α΄ΓΚΡΟΥΠ 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ   ( 5 αγ. )

1. ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ   10     +131

2. ΔΑΝΙΑ   9    +164

- – – – – – – – – – – –  - – – – – – – -

3. ΣΛΟΒΕΝΙΑ   8    +139

4. ΕΣΘΟΝΙΑ   7     -18

5. ΝΟΡΒΗΓΙΑ   6     -140

6. ΚΟΣΣΟΒΟ   5     -276

Β΄ΓΚΡΟΥΠ 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ   ( 4 αγ. )

1. ΤΟΥΡΚΙΑ   8    +135

2. ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ   7    +84

- – – – – – – – – –  - – – – – – – – – – – –

3. ΕΛΒΕΤΙΑ    6    +25

4. ΙΣΛΑΝΔΙΑ   5     -120

5. ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ   4     -124

Δ΄ΓΚΡΟΥΠ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ   ( 5 αγ. )

1. ΣΟΥΗΔΙΑ    10   +154

2. ΟΛΛΑΝΔΙΑ   9    +123

– — –  –  - – – – – – – – – –  - – – – – – -

3. ΟΥΚΡΑΝΙΑ   8     +18

4. ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ   7     -54

5. Μ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ   6     -72

6. ΑΛΒΑΝΙΑ   5     -169

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12 ΙΟΥΛ.   ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ – ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ  82-48

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12 ΙΟΥΛ.   ΣΟΥΗΔΙΑ – ΡΟΥΜΑΝΙΑ  63-55

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12 ΙΟΥΛ.   ΤΟΥΡΚΙΑ – ΔΑΝΙΑ  62-58

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12 ΙΟΥΛ.   ΕΛΛΑΣ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ  65-53 ( 18-10 , 35-24 , 52-37 , 65-53 )

Κριμιλή ( 23π. – 7ρ. – 3ασ. – RANK22 ) , Μπουντούρη ( 17π. – 6ρ. – 1ασ. – 5κλ. – 1μπλ. – RANK21 ) , Χατζηλεόντη ( 11π. – 10ρ. – 3ασ. – 2κλ. – 1μπλ. – RANK11 ) , Καρακασίδου ( 4π. – 7ρ. – 3ασ. – 1κλ. – RANK7 ) , Αναστασοπούλου ( 4π. – 5ρ. – 1ασ. – 1κλ. – RANK6 ) , Βαντσιούρη ( 4π. – 3ρ. – RANK0 ) , Γούλα ( 2π. – 1ρ. – 1ασ. – 1κλ. – RANK2 ) , Εζέτζα ( 0π. – 5ρ. – 1ασ. – 1κλ. – 3μπλ. – RANK5 ) , Δερμιτζάκη ( 0π. – RANK0 ) , Λαλέογλου ( δεν αγωνίστηκε ) , Φανού ( δεν αγωνίστηκε ) , Μπενέκη( δεν αγωνίστηκε ).

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

ΣΑΒΒΑΤΟ 13 ΙΟΥΛ.   ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ – ΣΟΥΗΔΙΑ  65-46

ΣΑΒΒΑΤΟ 13 ΙΟΥΛ.   ΤΟΥΡΚΙΑ – ΕΛΛΑΣ  56-58 ( 10-21 , 27-32 , 46-42 , 56-58 )

Κριμιλή ( 17π. – 8ρ. – 4ασ. – 2κλ. – RANK20 ) , Χατζηλεόντη ( 14π. – 6ρ. – 1ασ. – RANK6 ) , Μπουντούρη ( 13π. – 3ρ. – 1κλ. – 2μπλ. – RANK9 ) , Καρακασίδου ( 8π. – 3ρ. – 1ασ. – 3κλ. – RANK6 ) , Αναστασοπούλου ( 2π. – 5ρ. – RANK4 ) , Βαντσιούρη ( 2π. – 5ρ. – 1ασ. – RANK8 ) , Εζέτζα ( 2π. – 7ρ. – RANK1 ) , Γούλα ( 0π. – RANK0 ) , Δερμιτζάκη ( δεν αγωνίστηκε ) , Λαλέογλου ( δεν αγωνίστηκε ) , Φανού ( δεν αγωνίστηκε ) , Μπενέκη( δεν αγωνίστηκε ).

ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ ΘΕΣΗ

ΚΥΡΙΑΚΗ 14 ΙΟΥΛ.   ΣΟΥΗΔΙΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ

ΤΕΛΙΚΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 14 ΙΟΥΛ.  ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ – ΕΛΛΑΣ

 

Μοιραστείτε την είδηση...Share on Facebook0Share on Google+0Share on LinkedIn0Tweet about this on Twitter0Email this to someone