ΝΙΚΗ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ

MUNDOBASKET 2019 GROUP B 2b

Έφτασε πολύ κοντά στο να κάνει την μεγάλη ανατροπή η Εθνική Ελλάδος και να πάρει την πρόκριση στο τελευταίο παιχνίδι της δεύτερης φάσης των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπάσκετ. Το κυνήγι των 12 πόντων στην αναμέτρηση με την Τσεχία η Ελληνική ομάδα κατάφερε να την πιάσει εξήμισι λεπτά πριν το τέλος αλλά αστάθμητοι παράγοντες της στέρησαν την πολύ μεγάλη επιτυχία. Οι Έλληνες παίκτες έκαναν το χρέος τους στο τελευταίο παιχνίδι και με την αυταπάρνηση και το πάθος τους ήταν έτοιμοι να πάρουν μία τρομερή πρόκριση αλλά πλήρωσε τελικά όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι την καταδικαστική ήττα από την Βραζιλία στην πρώτη φάση των ομίλων.

1ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε με τον καλύτερο τρόπο για την Εθνική η οποία μπόρεσε να κρατήσει χαμηλά στο σκορ την Τσεχία μπλοκάροντας το βασικό ατού της τον Σατοράνσκι. Όσον αφορά επιθετικά ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων κατάφερε να πάρει μία διαφορά η οποία κυμαινόταν από πέντε μέχρι εννέα πόντους , κλείνοντας τελικά την περίοδο στους έξι πόντους.

2ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Στο κακό τελευταίο τρίλεπτο του δεκαλέπτου όπως στο παιχνίδι της Βραζιλίας έφερε τα πάνω κάτω και χάλασε η καλή εικόνα της Εθνικής η οποία είχε φτάσει στους εννέα πόντους υπέρ της. Τα λάθη στην επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στην Τσεχία να τιμωρήσει την Ελληνική ομάδα και με δύο εύστοχες βολές με την λήξη του ημιχρόνου να περάσει μπροστά ολοκληρώνοντας ένα επί μέρους 12-3 σκορ υπέρ τους.

3ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Η αυταπάρνηση και το πάθος των παικτών της Εθνικής ήταν αυτό που επανέφερε τις ελπίδες όταν οι Τσέχοι πήραν το προβάδισμα με πέντε πόντους στα πρώτα λεπτά της περιόδου. Η συμβολή του Θανάση Αντετοκούνμπο ήταν πολύ μεγάλη και η Ελληνική ομάδα όχι μόνο κάλυψε την διαφορά των πέντε πόντων αλλά πήγε στην τελευταία περίοδο αποκτώντας ένα προβάδισμα οκτώ πόντων.

4ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο όπου θα παιζόταν η πρόκριση έβαλε το χεράκι της και η διαιτησία. Ενώ η Εθνική με τιτάνια προσπάθεια κατάφερε να πιάσει την διαφορά των δώδεκα πόντων που της έδινε την πρόκριση οι αλλόκοτες αποφάσεις των διαιτητών πέρασαν την Τσεχία στην επόμενη φάση. Αποβάλλοντας τον Γιάννη με πέντε φάουλ στα πρώτα λεπτά , δίνοντας δύο φορές την μπάλα στα τελευταία λεπτά στην Τσεχία ενώ καθαρά έβγαλαν την μπάλα άουτ. Η ευστοχία από την γραμμή των ελευθέρων βολών στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα από τους Τσέχους ( ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 21 στις 22 ) έφεραν την διαφορά στους επτά πόντους και τον αποκλεισμό της Ελληνικής ομάδας.