ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΒΟΛΕΙ ΑΝΔΡΩΝ ΣΤΟ ΤΟΚΙΟ 2020

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΚΥΟ 2020 ΒΟΛΕΙ ΑΝΔΡ. ΚΛΗΡΩΣΗ ΟΜΙΛΩΝ

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση και καθορίστηκε το αγωνιστικό πρόγραμμα του Ολυμπιακού τουρνουά Βόλει ανδρών το οποίο θα διεξαχθεί στην Αριάκε Αρένα του Τόκιο το χρονικό διάστημα 25 Ιουλίου έως 8 Αυγούστου. Η κληρωτίδα είχε κέφια και ανέδειξε δύο πολύ αμφίρροπους ομίλους όπου ιδίως ο δεύτερος είναι στην κυριολεξία φωτιά. Στον Α΄όμιλο υπάρχουν η αργυρή Ολυμπιονίκης του 2016 ομάδα της Ιταλίας ( κάτοχος τριών αργυρών και τριών χάλκινων σε Ολυμπιακούς Αγώνες – τριών χρυσών και ενός αργυρού σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα – έξι χρυσών , τεσσάρων αργυρών και τριών χάλκινων σε Ευρωπαικά Πρωταθλήματα ) , η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια ομάδα της Πολωνίας ( κάτοχος ενός χρυσού σε Ολυμπιακούς Αγώνες – τριών χρυσών και ενός αργυρού σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα – ενός χρυσού , πέντε αργυρών και τριών χάλκινων σε Ευρωπαικά Πρωταθλήματα ) , η διοργανώτρια Ιαπωνία ( κάτοχος ενός χρυσού , ενός αργυρού και ενός χάλκινου σε Ολυμπιακούς Αγώνες – δύο χάλκινων σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα – εννέα χρυσών , τριών αργυρών και τεσσάρων χάλκινων σε Ασιατικά Πρωταθλήματα ) , το Ιράν ( κάτοχος τριών χρυσών , δύο αργυρών και ενός χάλκινου σε Ασιατικά Πρωταθλήματα ) , ο Καναδάς ( κάτοχος τριών χάλκινων σε Παναμερικανικούς Αγώνες ) και η Βενεζουέλα ( κάτοχος ενός χρυσού σε Παναμερικανικούς Αγώνες ). Όμως τι να πεις για τον Β΄όμιλο όπου τέσσερα μεγαθήρια θα παλέψουν για το όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα ώστε να έχουν πιο θεωρητικά βατό αντίπαλο στην φάση των νοκ άουτ παιχνιδιών. Αρχή με την χρυσή Ολυμπιονίκη του 2016 ομάδα της Βραζιλίας ( κάτοχος τριών χρυσών και τριών αργυρών σε Ολυμπιακούς Αγώνες – τριών χρυσών και τριών αργυρών σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα – τεσσάρων χρυσών , επτά αργυρών και πέντε χάλκινων σε Παναμερικανικούς Αγώνες ) , η Ρωσία η οποία συμπεριλαμβανομένης και ως Σοβιετική Ένωση ( κάτοχος τεσσάρων χρυσών , τριών αργυρών και τριών χάλκινων σε Ολυμπιακούς Αγώνες – έξι χρυσών , τριών αργυρών και τριών χάλκινων σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα – δεκατεσσάρων χρυσών , τριών αργυρών και πέντε χάλκινων σε Ευρωπαικά Πρωταθλήματα ) , οι ΗΠΑ ( κάτοχος τριών χρυσών και δύο χάλκινων σε Ολυμπιακούς Αγώνες -  ενός χρυσού και δύο χάλκινων σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα – τεσσάρων χρυσών , τεσσάρων αργυρών και ενός χάλκινου σε Παναμερικανικούς Αγώνες ) , η Γαλλία ( κάτοχος ενός χάλκινου σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα – ενός χρυσού , τεσσάρων αργυρών και δύο χάλκινων σε Ευρωπαικά Πρωταθλήματα ) , η Αργεντινή ( κάτοχος ενός χάλκινου σε Ολυμπιακούς Αγώνες – ενός χάλκινου σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα – τριών χρυσών και τεσσάρων χάλκινων σε Παναμερικανικούς Αγώνες ) και η Τυνησία ( κάτοχος δέκα χρυσών , επτά αργυρών και δύο χάλκινων σε Παναφρικανικούς Αγώνες ). Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι τέσσερις πρώτες χώρες από κάθε όμιλο όπου ακολούθως οι νικήτριες σε νοκ άουτ αναμετρήσεις θα φθάσουν μέχρι τον τελικό. Οι όμιλοι των ανδρών είναι οι παρακάτω:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ  ΤΟΚΙΟ 2020

ΒΟΛΕΙ  ΑΝΔΡΩΝ  

1ος ΟΜΙΛΟΣ: ΙΑΠΩΝΙΑ – ΠΟΛΩΝΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ – ΙΡΑΝ – ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ

2ος ΟΜΙΛΟΣ: ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΗΠΑ – ΡΩΣΙΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΓΑΛΛΙΑ – ΤΥΝΗΣΙΑ

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 03:00  25 ΙΟΥΛ.  ΙΤΑΛΙΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ 

ΣΑΒΒΑΤΟ 10:25  25 ΙΟΥΛ.  ΙΑΠΩΝΙΑ – ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ  

ΣΑΒΒΑΤΟ 13:40  25 ΙΟΥΛ.  ΠΟΛΩΝΙΑ – ΙΡΑΝ    

ΔΕΥΤΕΡΑ 03:00  27 ΙΟΥΛ.  ΙΡΑΝ – ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ  

ΔΕΥΤΕΡΑ 08:20  27 ΙΟΥΛ.  ΠΟΛΩΝΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 13:40  27 ΙΟΥΛ.  ΙΑΠΩΝΙΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 03:00  29 ΙΟΥΛ.  ΚΑΝΑΔΑΣ – ΙΡΑΝ 

ΤΕΤΑΡΤΗ 10:25  29 ΙΟΥΛ.  ΠΟΛΩΝΙΑ – ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ  

ΤΕΤΑΡΤΗ 13:40  29 ΙΟΥΛ.  ΙΑΠΩΝΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ   

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 03:00  31 ΙΟΥΛ.  ΚΑΝΑΔΑΣ – ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ  

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 08:20  31 ΙΟΥΛ.  ΙΑΠΩΝΙΑ – ΠΟΛΩΝΙΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13:40  31 ΙΟΥΛ.  ΙΤΑΛΙΑ – ΙΡΑΝ

ΚΥΡΙΑΚΗ 03:00  2 ΑΥΓ.  ΠΟΛΩΝΙΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 10:25  2 ΑΥΓ.  ΙΤΑΛΙΑ – ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 13:40  2 ΑΥΓ.  ΙΑΠΩΝΙΑ – ΙΡΑΝ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.

2.

3.

4.

- – – – – —  –  – – – – — – – – – – – – – – – – – – – – — -

5.

6.

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 05:05  25 ΙΟΥΛ.  ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΤΥΝΗΣΙΑ 

ΣΑΒΒΑΤΟ 08:20  25 ΙΟΥΛ.  ΡΩΣΙΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ  

ΣΑΒΒΑΤΟ 15:45  25 ΙΟΥΛ.  ΗΠΑ – ΓΑΛΛΙΑ    

ΔΕΥΤΕΡΑ 05:05  27 ΙΟΥΛ.  ΗΠΑ – ΡΩΣΙΑ  

ΔΕΥΤΕΡΑ 10:25  27 ΙΟΥΛ.  ΓΑΛΛΙΑ – ΤΥΝΗΣΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 15:45  27 ΙΟΥΛ.  ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 05:05  29 ΙΟΥΛ.  ΗΠΑ – ΤΥΝΗΣΙΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 08:20  29 ΙΟΥΛ.  ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΓΑΛΛΙΑ  

ΤΕΤΑΡΤΗ 15:45  29 ΙΟΥΛ.  ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΡΩΣΙΑ   

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 05:05  31 ΙΟΥΛ.  ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΗΠΑ  

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10:25  31 ΙΟΥΛ.  ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΤΥΝΗΣΙΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15:45  31 ΙΟΥΛ.  ΓΑΛΛΙΑ – ΡΩΣΙΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 05:05  2 ΑΥΓ.  ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΓΑΛΛΙΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 08:20  2 ΑΥΓ.  ΡΩΣΙΑ – ΤΥΝΗΣΙΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 15:45  2 ΑΥΓ.  ΗΠΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.

2.

3.

4.

- – – – – – – – – — –  - – – – – – – —- – –  –  –

5.

6.

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

ΤΡΙΤΗ 03:00  4 ΑΥΓ.

ΤΡΙΤΗ 07:00  4 ΑΥΓ.

ΤΡΙΤΗ 11:00  4 ΑΥΓ.

ΤΡΙΤΗ 15:30  4 ΑΥΓ.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

ΠΕΜΠΤΗ 07:00  6 ΑΥΓ.

ΠΕΜΠΤΗ 15:00  6 ΑΥΓ.

ΓΙΑ ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

ΣΑΒΒΑΤΟ 07:30  8 ΑΥΓ.  ΗΤΤΗΜΕΝΟΙ  ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ

ΓΙΑ ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

ΣΑΒΒΑΤΟ 15:15  8 ΑΥΓ.  ΝΙΚΗΤΕΣ  ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ

Μοιραστείτε την είδηση...Share on Facebook0Share on Google+0Share on LinkedIn0Tweet about this on Twitter0Email this to someone