ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΒΟΛΕΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΟ ΤΟΚΙΟ 2020

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΚΥΟ 2020 ΒΟΛΕΙ ΓΥΝ. ΚΛΗΡΩΣΗ ΟΜΙΛΩΝ

Μετά από τους άνδρες έγινε γνωστή η κλήρωση του Ολυμπιακού τουρνουά Βόλει γυναικών το οποίο θα διεξαχθεί στην Αριάκε Αρένα του Τόκιο το χρονικό διάστημα 26 Ιουλίου έως 9 Αυγούστου. Το αποτέλεσμα της κλήρωσης όπως και στους άνδρες έφερε πολύ ενδιαφέροντες ομίλους όπου προμηνύονται ματς με πολύ έντονες συγκινήσεις. Στον Α΄όμιλο υπάρχουν η αργυρή Ολυμπιονίκης του 2016 ομάδα της Σερβίας ( κάτοχος ενός αργυρού σε Ολυμπιακούς Αγώνες – ενός χρυσού και ενός χάλκινου σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα – τριών χρυσών , ενός αργυρού και ενός χάλκινου σε Ευρωπαικά Πρωταθλήματα ) , η Βραζιλία ( κάτοχος δύο χρυσών και δύο χάλκινων σε Ολυμπιακούς Αγώνες – τριών αργυρών και ενός χάλκινου σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα – τεσσάρων χρυσών , τριών αργυρών και δύο χάλκινων σε Παναμερικανικούς Αγώνες ) , η διοργανώτρια Ιαπωνία ( κάτοχος δύο χρυσών , δύο αργυρών και δύο χάλκινων σε Ολυμπιακούς Αγώνες – τριών χρυσών , τριών αργυρών και ενός χάλκινου σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα – πέντε χρυσών , επτά αργυρών και έξι χάλκινων σε Ασιατικά Πρωταθλήματα ) , την Ν. Κορέα ( κάτοχος ενός χάλκινου σε Ολυμπιακούς Αγώνες – δύο χάλκινων σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα – επτά αργυρών και δέκα χάλκινων σε Ασιατικά Πρωταθλήματα ) , η Δομινικανή Δημοκρατία ( έχοντας από μία πέμπτη θέση σε Ολυμπιακούς Αγώνες και Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ως καλύτερο αποτέλεσμα ) και η Κένυα ( κάτοχος εννέα χρυσών και τριών αργυρών σε Παναφρικανικούς Αγώνες ). Στον Β΄όμιλο μετέχουν η χρυσή Ολυμπιονίκης του 2016 ομάδα της Κίνας ( κάτοχος τριών χρυσών , ενός αργυρού και δύο χάλκινων σε Ολυμπιακούς Αγώνες – δύο χρυσών , τριών αργυρών και ενός χάλκινου σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα – δεκατριών χρυσών , τριών αργυρών και ενός χάλκινου σε Παναμερικανικούς Αγώνες ) , η Ρωσία η οποία συμπεριλαμβανομένης και ως Σοβιετική Ένωση ( κάτοχος τεσσάρων χρυσών και τεσσάρων αργυρών σε Ολυμπιακούς Αγώνες – επτά χρυσών , δύο αργυρών και τεσσάρων χάλκινων σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα – δεκαεννέα χρυσών , τεσσάρων αργυρών και τριών χάλκινων σε Ευρωπαικά Πρωταθλήματα ) , οι ΗΠΑ ( κάτοχος τριών αργυρών και δύο χάλκινων σε Ολυμπιακούς Αγώνες -  ενός χρυσού , δύο αργυρών και δύο χάλκινων σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα – δύο χρυσών , πέντε αργυρών και πέντε χάλκινων σε Παναμερικανικούς Αγώνες ) , η Ιταλία ( κάτοχος ενός χρυσού και ενός αργυρού σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα – δύο χρυσών , δύο αργυρών και τριών χάλκινων σε Ευρωπαικά Πρωταθλήματα ) , η Αργεντινή ( κάτοχος ενός χάλκινου σε Παναμερικανικούς Αγώνες ) και η Τουρκία ( κάτοχος δύο αργυρών και δύο χάλκινων σε Ευρωπαικά Πρωταθλήματα ). Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι τέσσερις πρώτες χώρες από κάθε όμιλο όπου ακολούθως οι νικήτριες σε νοκ άουτ αναμετρήσεις θα φθάσουν μέχρι τον τελικό. Οι όμιλοι γυναικών είναι οι παρακάτω:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ  ΤΟΚΙΟ 2020

ΒΟΛΕΙ  ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1ος ΟΜΙΛΟΣ: ΙΑΠΩΝΙΑ – ΣΕΡΒΙΑ – ΒΡΑΖΙΛΙΑ – Ν.ΚΟΡΕΑ – ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ – ΚΕΝΥΑ

2ος ΟΜΙΛΟΣ: ΡΩΣΙΑ – ΚΙΝΑ – ΗΠΑ – ΙΤΑΛΙΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 08:20  26 ΙΟΥΛ.  ΣΕΡΒΙΑ – ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ 

ΚΥΡΙΑΚΗ 13:40  26 ΙΟΥΛ.  ΙΑΠΩΝΙΑ – ΚΕΝΥΑ  

ΚΥΡΙΑΚΗ 15:45  26 ΙΟΥΛ.  ΒΡΑΖΙΛΙΑ – Ν.ΚΟΡΕΑ    

ΤΡΙΤΗ 08:20  28 ΙΟΥΛ.  ΙΑΠΩΝΙΑ – ΣΕΡΒΙΑ  

ΤΡΙΤΗ 13:40  28 ΙΟΥΛ.  ΒΡΑΖΙΛΙΙΑ – ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΤΡΙΤΗ 15:45  28 ΙΟΥΛ.  Ν.ΚΟΡΕΑ – ΚΕΝΥΑ

ΠΕΜΠΤΗ 05:05  30 ΙΟΥΛ.  Ν.ΚΟΡΕΑ – ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ 

ΠΕΜΠΤΗ 08:20  30 ΙΟΥΛ.  ΣΕΡΒΙΑ – ΚΕΝΥΑ  

ΠΕΜΠΤΗ 13:40  30 ΙΟΥΛ.  ΙΑΠΩΝΙΑ – ΒΡΑΖΙΛΙΑ   

ΣΑΒΒΑΤΟ 03:00  1 ΑΥΓ.  ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ – ΚΕΝΥΑ  

ΣΑΒΒΑΤΟ 10:25  1 ΑΥΓ.  ΣΕΡΒΙΑ – ΒΡΑΖΙΛΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 13:40  1 ΑΥΓ.  ΙΑΠΩΝΙΑ – Ν.ΚΟΡΕΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 03:00  3 ΑΥΓ.  ΣΕΡΒΙΑ – Ν.ΚΟΡΕΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 13:40  3 ΑΥΓ.  ΙΑΠΩΝΙΑ – ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 15:45  3 ΑΥΓ.  ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΚΕΝΥΑ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.

2.

3.

4.

- – – – – —  –  – – – – — – – – – – – – – – – – – – – – — -

5.

6.

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 03:00  26 ΙΟΥΛ.  ΡΩΣΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ 

ΚΥΡΙΑΚΗ 05:05  26 ΙΟΥΛ.  ΗΠΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ  

ΚΥΡΙΑΚΗ 10:25  26 ΙΟΥΛ.  ΚΙΝΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ    

ΤΡΙΤΗ 03:00  28 ΙΟΥΛ.  ΡΩΣΙΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ  

ΤΡΙΤΗ 05:05  28 ΙΟΥΛ.  ΚΙΝΑ – ΗΠΑ

ΤΡΙΤΗ 10:25  28 ΙΟΥΛ.  ΙΤΑΛΙΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ

ΠΕΜΠΤΗ 03:00  30 ΙΟΥΛ.  ΙΤΑΛΙΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

ΠΕΜΠΤΗ 10:25  30 ΙΟΥΛ.  ΚΙΝΑ – ΡΩΣΙΑ  

ΠΕΜΠΤΗ 15:45  30 ΙΟΥΛ.  ΗΠΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ   

ΣΑΒΒΑΤΟ 05:05  1 ΑΥΓ.  ΗΠΑ – ΡΩΣΙΑ  

ΣΑΒΒΑΤΟ 08:20  1 ΑΥΓ.  ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΤΟΥΡΚΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 15:45  1 ΑΥΓ.  ΚΙΝΑ – ΙΤΑΛΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 05:05  3 ΑΥΓ.  ΗΠΑ – ΙΤΑΛΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 08:20  3 ΑΥΓ.  ΡΩΣΙΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 10:25  3 ΑΥΓ.  ΚΙΝΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.

2.

3.

4.

- – – – – – – – – — –  - – – – – – – —- – –  –  –

5.

6.

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 03:00  5 ΑΥΓ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 07:00  5 ΑΥΓ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 11:00  5 ΑΥΓ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 15:30  5 ΑΥΓ.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 07:00  7 ΑΥΓ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15:00  7 ΑΥΓ.

ΓΙΑ ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

ΚΥΡΙΑΚΗ 03:00  9 ΑΥΓ.  ΗΤΤΗΜΕΝΕΣ  ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ

ΓΙΑ ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

ΚΥΡΙΑΚΗ 07:30  9 ΑΥΓ.  ΝΙΚΗΤΡΙΕΣ  ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ

Μοιραστείτε την είδηση...Share on Facebook0Share on Google+0Share on LinkedIn0Tweet about this on Twitter0Email this to someone