ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΣΕ ΜΑΤΣ ΘΡΙΛΕΡ

ΒΟΛΕΙ Α1 ΑΝΔΡ 2016-17 ΗΜΙΤ. 1η

Ύστερα από μια συγκλονιστική μάχη ο ΠΑΟΚ κάτοχος του τίτλου του πρωταθλητή τα δύο τελευταία χρόνια επικράτησε με 3-2 σετ του Παναθηναικού και προηγείται με 1-0 στις νίκες στην ημιτελική φάση των play off της Α1 Βόλει ανδρών. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πήραν τα δύο πρώτα σετ ενώ η Αθηναική ομάδα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα πηγαίνοντας σε ται μπρέικ. Εκεί μίλησε η έδρα με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο ψύχραιμος στην επίθεση και να καταφέρνει τελικά να κρατήσει την έδρα δίνοντας νέο ραντεβού στο ίδιο γήπεδο σε δύο μέρες. Οι Πράσινοι έχουν δικαιολογημένες διαμαρτυρίες για διαιτητικές αποφάσεις που έκριναν την έκβαση του αγώνα αφού στα δύο σετ ( το δεύτερο και το πέμπτο ) που κρίθηκε το αποτέλεσμα , τρεις αποφάσεις ήταν υπέρ του δέοντος φιλογηπεδούχες.

ΠΑΟΚ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ  3-2  ( 25-22 , 29-27 , 18-25 , 16-25 , 15-13 ).