Ο ΠΑΟΚ ΕΣΠΑΣΕ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ

ΒΟΛΕΙ Α1 ΑΝΔΡ 2016-17 ΤΕΛ. γ

Πολύ μεγάλη νίκη για την ομάδα του ΠΑΟΚ μέσα στην έδρα του Ολυμπιακού στο τρίτο παιχνίδι της σειράς των τελικών του πρωταθλήματος της Α1 Βόλει ανδρών. Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι διάρκειας δυόμιση ωρών περίπου οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 3-2 σετ στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη και πλέον με προβάδισμα 2-1 στις νίκες την ερχόμενη Πέμπτη στην Πυλαία μπροστά στον κόσμο του θα προσπαθήσει να πάρει για τρίτη φορά σερί το πρωτάθλημα. Οι Ερυθρόλευκοι καλύτεροι στο πρώτο σετ το πήραν με σχετική ευκολία και έδειχναν πως θα εκμεταλλεύονταν την έδρα τους ώστε να φτάσουν αυτοί στην νίκη. Η ανατροπή από πλευράς ΠΑΟΚ ήρθε στα μέσα του δεύτερου σετ όπου με Ντάντε και Στάροβιτς κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήραν από ένα σετ δίνοντας μεγάλες μάχες και πηγαίνοντας να λύσουν τις διαφορές τους στο πέμπτο σετ. Εκεί οι φιλοξενούμενοι με όπλο τους την υποδοχή πήραν διαφορά ασφαλείας και παρά την αντεπίθεση των Πειραιωτών κατάφεραν να φτάσουν στην πολύ μεγάλη νίκη. Οι πόντοι των νικητών προήλθαν από 6 άσσους , 57 επιθέσεις , 9 μπλοκ και 38 λάθη ενώ για τους Ερυθρόλευκους από 4 άσσους , 64 επιθέσεις , 13 μπλοκ , 29 λάθη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π. – ΠΑΟΚ  2-3  ( 25-20 , 23-25 , 22-25 , 25-20 , 13-15 ).