ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ Η ΙΣΠΑΝΙΑ

MUNDOBASKET 2019 FINAL

Ολοκληρώθηκε το 18ο Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2019 το οποίο διεξήχθη στα γήπεδα της Κίνας και στον μεγάλο τελικό του Πεκίνου η Ισπανία κυριαρχώντας σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και τον τίτλο της πρωταθλήτριας κόσμου. Αυτό ήταν το δεύτερο μετάλλιο στην ιστορία της για την ομάδα της Ιβηρικής χερσονήσου το οποίο είναι και αυτό χρυσό μετά το πρώτο του 2006 απέναντι στην Εθνική Ελλάδος. Από την πλευρά της η ομάδα της Αργεντινής δεν μπόρεσε να πάρει το δεύτερο χρυσό μένοντας σε αυτό της πρώτης διοργάνωσης το 1950 και κατακτώντας το δεύτερο αργυρό της μετάλλιο μετά τον χαμένο τελικό του 2002 στις ΗΠΑ από τους Σέρβους φτάνοντας στα τρία συνολικά μετάλλια.

1ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Με κεκτημένη ταχύτητα ξεκίνησε και τελείωσε την πρώτη περίοδο η Ισπανική ομάδα. Αιφνιδιάζοντας την αντίπαλο της πήρε το προβάδισμα με 7-0 και 14-2 ενώ όταν πλησίασε στον πόντο η Αργεντινή κατάφερε με ένα άλλο σερί 9-1 να κλείσει το δεκάλεπτο με εννέα πόντους υπέρ της. Η Αργεντινή μπλοκαρίστηκε και το μόνο που κατάφερε ήταν ενδιάμεσα με σκορ 11-0 σκορ να πλησιάσει προσωρινά στον έναν πόντο.

2ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Πολύ καλό ξεκίνημα και στην δεύτερη περίοδο για τους Ισπανούς οι οποίοι με ένα σερί 8-0 έφτασαν την διαφορά στους δεκαεπτά πόντους υπέρ τους. Μπροστά στο να χαθεί ο τελικός πριν φτάσει το ημίχρονο οι Αργεντίνοι αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν στους οκτώ πόντους. Στα τελευταία λεπτά τα λάθη στην επίθεση από πλευράς Νοτιοαμερικανών έδωσαν την ευκαιρία στην Ισπανική ομάδα να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα δώδεκα πόντων.

3ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Το μεγάλο πλεονέκτημα που απέκτησε από το πρώτο ημίχρονο προσπάθησε να διατηρήσει και το κατάφερε η Ισπανική ομάδα. Η ομάδα της Ιβηρικής χερσονήσου κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές του γηπέδου έφτασε στα μισά της περιόδου στους εικοσιδύο πόντους την διαφορά βάζοντας τις βάσεις για την μεγάλη νίκη. Στο υπόλοιπο μισό της περιόδου οι δύο ομάδες με καλάθια εκατέρωθεν ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο βρίσκοντας τους Ισπανούς στο συν δεκαεννέα και ένα δεκάλεπτο μακριά από την κατάκτηση του τροπαίου.

4ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Η αντίδραση της Αργεντινής στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου κατέβασε την διαφορά στους δώδεκα πόντους χωρίς όμως να έχει συνέχεια. Η Ισπανία διατηρώντας την ψυχραιμία της και με την μεγάλη της εμπειρία έφτασε στην κατάκτηση της νίκης και του τίτλου της παγκόσμιας πρωταθλήτριας μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς των παικτών της.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ  ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ

ΚΙΝΑ   2019

ΤΕΛΙΚΟΣ

ΠΕΚΙΝΟ

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΙΣΠΑΝΙΑ       75 – 95

Τα δεκάλεπτα : 14-23 , 31-43 , 47-66 , 75-95.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Χερνάντεζ): Ντεκ ( 24π. – 1ρ. – RANK16 ) , Λαπροβίτολα ( 17π. – 1ρ. – 3κλ. – RANK9 ) , Καμπάτζο ( 11π. – 2ρ. – 8ασ. – 4κλ. – RANK14 ) , Μπρουσίνο ( 8π. – 2ρ. – 2ασ. – RANK11 ) , Σκόλα ( 8π. – 8ρ. – 2ασ. – 1κλ. – RANK8 ) , Ρεντίβο 3π. , Ντέλια 2π. , Βιλντόζα 2π. , Φιέλερουπ 0π. , Γκαρίνο 0π. , Καφάρο 0π. , Γκαλίτζι 0π.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Ρούμπιο ( 20π. – 7ρ. – 3ασ. – RANK19 ) , Γκασόλ ( 14π. – 7ρ. – 7ασ. – 2κλ. – 3μπλ. – RANK22 ) , Γιούλ ( 15π. – 2ασ. – RANK7 ) , Φερνάντεζ ( 11π. – 10ρ. – 3ασ. – 1κλ. – RANK17 ) , Χ. Χερνανγκόμεζ ( 11π. – 5ρ. – 1ασ. – 2κλ. – 1μπλ. – RANK17 ) , Γ. Χερνάνγκομεζ ( 11π. – 3ρ. – 1ασ. – 1κλ. – 3μπλ. – RANK16 ) , Οριόλα 6π. , Ρίμπας 5π. , Κλαβέρ 2π. , Κόλομ 0π. , Ραμπασέδα 0π. , Μπειράν 0π.

MVP αγώνα: Ρίκι Ρούμπιο ( ΙΣΠΑΝΙΑ )

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

ΤΡΙΤΗ  10 ΣΕΠ.  ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΣΕΡΒΙΑ  97-87 ( 25-23 , 54-49 , 68-67 , 97-87 ).

ΤΡΙΤΗ  10 ΣΕΠ.  ΙΣΠΑΝΙΑ – ΠΟΛΩΝΙΑ  90-78 ( 22-18 , 46-41 , 67-58 , 90-78 ).

ΤΕΤΑΡΤΗ  11 ΣΕΠ.  ΗΠΑ – ΓΑΛΛΙΑ  79-89 ( 18-18 , 39-45 , 66-63 , 79-89 ).

ΤΕΤΑΡΤΗ  11 ΣΕΠ.  ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΤΣΕΧΙΑ  82-70 ( 17-17 , 33-30 , 63-48 , 82-70 ).

ΓΙΑ  5 – 8 ΘΕΣΗ

ΠΕΜΠΤΗ  12 ΣΕΠ.  ΣΕΡΒΙΑ – ΗΠΑ  94-89 ( 32-7 , 44-40 , 71-68 , 94-89 ).

ΠΕΜΠΤΗ  12 ΣΕΠ.  ΠΟΛΩΝΙΑ – ΤΣΕΧΙΑ  84-94 ( 23-23 , 35-43 , 63-64 , 84-94 ).

ΓΙΑ 7η ΘΕΣΗ

ΣΑΒΒΑΤΟ  14 ΣΕΠ.  ΗΠΑ – ΠΟΛΩΝΙΑ  87-74 ( 28-14 , 47-30 , 63-55 , 87-74 ).

ΓΙΑ 5η ΘΕΣΗ

ΣΑΒΒΑΤΟ  14 ΣΕΠ.  ΣΕΡΒΙΑ – ΤΣΕΧΙΑ  94-89 ( 20-20 , 41-50 , 69-62 , 90-81 ).

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  12 ΣΕΠ.  ΙΣΠΑΝΙΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ  95-88 β΄παρ. ( 22-21 , 32-37 , 51-55 , 71-71 καν. αγ. , 80-80 α΄παρ. , 95-88 β΄παρ. ).

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  12 ΣΕΠ.  ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΓΑΛΛΙΑ  80-66 ( 21-18 , 39-32 , 60-48 , 80-66 ).