ΠΑΟ – ΤΟΥΡΟΦ 84-77 ΚΑΛΟΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ

παο ευρ 1η

Στην ευρωπαϊκή του πρεμιέρα ο Παναθηναϊκός νίκησε την πολωνική Τουρόφ με 84-77. Η απόδοση του ικανοποίησε περισσότερο επιθετικά, ενώ στην άμυνα παρουσίασε κάποια αδράνεια στο β” ημίχρονο κυρίως. Μετά από το α” ισορροπημένο δεκάλεπτο , στο β” δεκάλεπτο είχε σε ηγετικούς ρόλους  Παππά,  Γιάνκοβιτς και Μπλουμς, παίρνοντας διαφορά στο σκορ και κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενος με 42-35. Στην αρχή του 3ου δεκάλεπτου με ηγέτη τον Σλότερ προηγήθηκε με 14 πόντους διαφορά, αλλά με αδράνεια στην άμυνα έβαλε τους Πολωνούς στο ματς. Με επιθετικό κρεσέντο του Κόλινς στο 4ο δεκάλεπτο μείωσε και σε 2 πόντους η Τουρόφ αλλά στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός έλεγξε τα ρημπάουντ και νίκησε με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-14 , 42-35 , 68-59 , 84-77.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Σλότερ (16π. – 2ρ. – 3ασ. – RANK14), Παππάς(16π. – 5ρ. -2ασ. – RANK19), Γιάνκοβιτς (13π. – 4ρ. – RANK14)

ΤΟΥΡΟΦ: Κόλινς(23π. – 9ρ. – 5ασ. – RANK29), Κούλιγκ (17π. – 7ρ. – RANK17), Ζιγκεράνοβιτς(10π. – 3ρ. – RANK11).