ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΕΛΑΜΠΝΤΕΛΑΟΥΙ ΣΕΜΕΔΟ ΓΚΙΓΙΕΡΜΕ ΕΛ ΑΡΑΜΠΙ   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΡΗΣ OLYMPIAKOS - ARIS (SUPERLEAGUE 2019-2020)

Σε ένα ανοιχτό παιχνίδι με αρκετές φάσεις και γκολ εκατέρωθεν ο Ολυμπιακός επικράτησε στο Γ. Καραισκάκης σε βάρος του Άρη παραμένοντας στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα κρατώντας σταθερά έναν βαθμό πίσω τον μεγάλο διεκδικητή τίτλου ΠΑΟΚ. Ένα δίλεπτο στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετό να πάρουν σταθερό προβάδισμα στο σκορ οι Ερυθρόλευκοι και να πάνε στην ανάπαυλα με δύο τέρματα υπέρ τους διαφορά. Το πέναλτι στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου σφράγισε την νίκη για τον Ολυμπιακό ενώ οι Κιτρινόμαυροι έβγαλαν αντίδραση στα τελευταία λεπτά αλλά πλέον ήταν πολύ αργά.

Το φιλμ του αγώνα:

12΄Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη όταν στο σουτ του Ιντέγε παρεμβαίνει ο Λάρσον για να βρει στον Σα να επιστρέψει η μπάλα και το νέο σουτ του Λάρσον να σημαδέψει το δοκάρι των γηπεδούχων.

14΄Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό όταν σε σέντρα του Μασούρα κάνει κεφαλιά ο Βαλμπουενά που περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι άουτ.

19΄Ευκαιρία για τον Άρη όταν το σουτ του Μαντσίνι από πλάγια θέση πέφτει και μπλοκάρει ο Σα.

22΄ΓΚΟΛ 1-0. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά πιάνει κεφαλιά ο Σεμέδο για να αποκρούσει ο Έμαν και ακολούθως με πλασέ ο Γκιγιέρμε να σκοράρει.

24΄ΓΚΟΛ 2-0. Μετά από σέντρα του Μασούρα κάνει πρώτα την κεφαλιά ο Ελ Αραμπί για να αποκρούσει ο Έμαν και στην επαναφορά με προβολή να σκοράρει.

37΄ΓΚΟΛ 2-1. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ματίγια πιάνει κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι ο Ρόουζ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σα.

44΄ΓΚΟΛ 3-1. Μετά από βαθιά μπαλιά του Βαλμπουενά κάνει από πλάγια θέση το σουτ ο Ελαμπνταλουί και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Έμαν.

53΄Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό όταν σε πάσα του Βαλμπουενά κάνει το σουτ ο Μασούρας για να αποκρούσει ο Έμαν.

63΄ΓΚΟΛ 4-1. Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλμπουενά που κέρδισε ο ίδιος όταν ανατράπηκε από τον Βέλεθ.

79΄Καλή ευκαιρία για τον Άρη όταν το μακρινό σουτ του Ρόουζ πέφτει στην γωνία του ο Σα και βγάζει σε κόρνερ.

83΄ΓΚΟΛ 4-2. Μετά από πάσα του Λάρσον μπήκε στην περιοχή ο Ντιγκινί και κάνοντας γυριστό διαγώνιο σουτ στέλνει την μπάλα να βρει το κάθετο δοκάρι και να καταλήξει στα δίχτυα του Σα.