ΠΕΜΠΤΟΣ ΣΕΡΙ ΤΕΛΙΚΟΣ ΓΙΑ ΑΕΚ ΜΕ ΓΚΡΑΝ ΓΚΙΝΙΟΛ ΠΡΟΚΡΙΣΗ

ΕΛΛΑΣ ΚΥΠ. 2019-20 ΗΜΙΤ. 2α

Έχοντας ως κεντρικό πρόσωπο τον 27χρονο Μάρκο Λιβάγια η ομάδα της ΑΕΚ πήρε δραματική πρόκριση για τον τελικό κυπέλλου Ελλάδος. Πραγματικός σωτήρας για τον Δικέφαλο του Νότου ο Κροάτης κεντρικός επιθετικός ο οποίος στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε και έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση εκεί που ακόμα ένα άλλο δικό του τέρμα έστειλε την Ένωση στον τελικό. Νωρίτερα οι Κιτρινόμαυροι της Θεσσαλονίκης είχαν καταφέρει εκμεταλλευόμενοι τις μοναδικές τους ευκαιρίες να πετύχουν δύο τέρματα με τους Μαντσίνι και Ντιγκινί ανατρέποντας το σκορ του πρώτου αγώνα και αγκαλιάζοντας μία μεγάλη πρόκριση. Η ΑΕΚ θα βρεθεί στον τελικό για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά ενώ συνολικά έχει μέχρι τώρα 25 παρουσίες με το τρόπαιο να γίνεται δικό της 15 φορές και τελευταία φορά το 2016. Οι νικητές ολοκλήρωσαν με 8 παίκτες τον αγώνα αφού στα τελευταία λεπτά της παράτασης δέχθηκαν οι Μάνταλος , Σιμόες , Ολιβέιρα επίτηδες δεύτερη κίτρινη κάρτα για να αποβληθούν και να εκτίσουν σε αγώνα πρωταθλήματος την ποινή τους ώστε να πάρουν μέρος στον τελικό.

Το φιλμ του αγώνα:

20΄Ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν σε απομάκρυνση του Κουέστα κάνει το σουτ ο Μάνταλος το οποίο βγαίνει άουτ.

23΄Ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν το συρτό σουτ του Βέρντε μέσα και πλάγια στην περιοχή μπλοκάρει ο Κουέστα.

45΄+4 Πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν σε πάσα του Σβάρνα μέσα στην περιοχή κάνει το σουτ από κοντά ο Ολιβέιρα για να περάσει ψηλά άουτ.

57΄ΓΚΟΛ 1-0. Μετά από ατομική προσπάθεια και γύρισμα του Φετφατζίδη κάνει το πλασέ ο Μαντσίνι και σκοράρει.

75΄Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν σε σκαφτή μπαλιά του Μάνταλου πιάνει κεφαλιά ο Σιμόες για να βρει το κάθετο δοκάρι και μετά να πάει στην αγκαλιά του Κουέστα.

93΄ΓΚΟΛ 2-0. Μετά από πάσα του Μαντσίνι κάνει το σουτ ο Ντιγκινί για να βρει στον Παουλίνιο και να καταλήξει στα δίχτυα του Μπάρκα.

96΄ΓΚΟΛ 2-1. Μετά από σέντρα του Παουλίνιο πιάνει κεφαλιά ο Λιβάγια για να αποκρούσει ο Κουέστα και στην συνέχεια με κοντινό σουτ να σκοράρει.

102΄ΓΚΟΛ 2-2. Μετά από πάσα του Ολιβέιρα κάνει το διαγώνιο σουτ μέσα στην περιοχή ο Λιβάγια για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα.

113΄Ευκαιρία για τον Άρη όταν το σουτ του Μαντσίνι από το ύψος της μεγάλης περιοχής μπλοκάρει ο Μπάρκας.

118΄Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν κάνει το σουτ ο Αραούχο μέσα στην περιοχή για να αποκρούσει ο Κουέστα.

120΄Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν από πάσα του Αραούχο κάνει το σουτ Ολιβέιρα για να βρει το οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια το δεύτερο σουτ που κάνει βγαίνει άουτ.