ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΓΕΙΤΟΝΙΚΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΟΙ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΕΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΚΥΟ 2020 ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΓΥΝ. ΟΜΙΛΟΙ 6η

Σημαντικό προβάδισμα για να καταφέρει να πάρει την πρόκριση από την φάση των ομίλων , έκανε η ομάδα της Αυστραλίας μετά την επικράτηση της επί της γειτονικής Ν. Ζηλανδίας στο Τόκιο κατά την πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων. Τα Καγκουρώ με δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο έχοντας ως σκόρερ την 30χρονη μέσο Ταμέκα Γιάλοπ και την 28χρονη επιθετικό Σαμ Κερ , έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και πήρε μία σπουδαία νίκη σε ένα πολύ δύσκολο όμιλο. Οι Νεοζηλανδέζες το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ στις καθυστερήσεις με τέρμα της 20χρονης επιθετικού Γκάμπι Ρήνι. Το πρόγραμμα :

XXXII ΘΕΡΙΝΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

ΤΟΚΙΟ   2020

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 10:30  21 ΙΟΥΛ.  Μ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ – ΧΙΛΗ  2 – 0 ( 17΄, 72΄Γουάιτ ).

ΤΕΤΑΡΤΗ 13:30  21 ΙΟΥΛ.  ΙΑΠΩΝΙΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ  1 – 1 ( 84΄Ιβαμπούτσι – 6΄Σινκλέρ ).

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 11:00  21 ΙΟΥΛ.  ΚΙΝΑ – ΒΡΑΖΙΛΙΑ  0 – 5 ( 9΄, 74΄Μάρτα , 22΄Ντεμπίνια , 82΄πεν. Αντρέσα , 89΄Μπεατρίζ ).

ΤΕΤΑΡΤΗ 14:00  21 ΙΟΥΛ.  ΖΑΜΠΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ  3 – 10 ( 19΄, 82΄, 83΄Μπάντα – 9΄, 15΄, 29΄, 59΄Μιεντέμα , 14΄, 38΄Μάρτενς , 44΄Βαν ντε Σάντεν , 64΄Ρουρντ , 75΄Μπερενστάιν , 80΄Πέλοβα ).

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 11:30  21 ΙΟΥΛ.  ΣΟΥΗΔΙΑ – ΗΠΑ  3 – 0 ( 25΄, 55΄Μπλακστένιους , 72΄Χούρτιγκ ).

ΤΕΤΑΡΤΗ 14:30  21 ΙΟΥΛ.  ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – Ν.ΖΗΛΑΝΔΙΑ  2 – 1 (  20΄Γιάλοπ , 33΄Κερ – 91΄Ρήνι ).

ΣΑΒΒΑΤΟ 11:30  24 ΙΟΥΛ.  ΣΟΥΗΔΙΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

ΣΑΒΑΒΤΟ 14:30  24 ΙΟΥΛ.  Ν.ΖΗΛΑΝΔΙΑ – ΗΠΑ

ΤΡΙΤΗ 11:00  27 ΙΟΥΛ.  Ν.ΖΗΛΑΝΔΙΑ – ΣΟΥΗΔΙΑ

ΤΡΙΤΗ 11:00  27 ΙΟΥΛ.  ΗΠΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ