ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΓΧΩΤΙΚΗ ΝΙΚΗ

ΕΛΛΑΣ 2019-20 12η δ

Ένα τέρμα του Δημήτρη Χατζηγιοβάνη στα πρώτα λεπτά ήταν αρκετό για να χαρίσει τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα του Παναθηναικού κατά την εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στον Αστέρα. Στο πρώτο ημίχρονο οι Πράσινοι εμφανώς καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο έχασαν αρκετές ευκαιρίες ώστε να κλειδώσουν την νίκη με αποτέλεσμα να οδηγηθούν σε ένα αγχωτικό δεύτερο μέρος. Παρότι δεν απειλήθηκαν από τους Αρκάδες έδωσαν το δικαίωμα και το γήπεδο στους φιλοξενούμενους ώστε μέχρι το τελευταία λεπτό να είναι όλα πιθανά.

Το φιλμ του αγώνα:

7΄ΓΚΟΛ 1-0. Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χατζηγιοβάνη το οποίο υποδείχθηκε σε ανατροπή του Περέα από τον Σουάρεθ μετά από χρήση του VAR.

17΄Ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν το μακρινό δυνατό σουτ του Γιόχανσον πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.

19΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν από κλέψιμο του Χατζηγιοβάνη και γύρισμα στο ύψος του πέναλτι κάνει το απευθείας πλασέ ο Περέα σε κενή εστία ενώ ο Παπαδόπουλος ήταν εκτός θέσεως για να βγει άουτ.

26΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν σε κάθετη πάσα βγήκε τετ α τετ ο Περέα που έκανε το πλασέ για να βγάλει σωτήρια σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.

31΄Ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν σε μπάσιμο στην περιοχή και σουτ του Χατζηγιοβάνη μπλόκαρε στην γωνία του ο Παπαδόπουλος.

46΄Ευκαιρία για τον Αστέρα όταν σε εκτέλεση κόρνερ πιάνει κεφαλιά ο Σουάρεθ για να μπλοκάρει ο Διούδης.

66΄Πολύ καλή ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν σε κάθετη πάσα του Μπουζούκη βγήκε τετ α τετ ο Καμπετσής για να προλάβει ο Παπαδόπουλος και να διώξει με τα πόδια.

69΄Ευκαιρία για τον Αστέρα όταν το σουτ του Μπ. Φερνάντεζ από πλάγια μέσα στην περιοχή αποκρούει ο Διούδης.

70΄Καλή ευκαιρία για τον Αστέρα όταν σε σουτ του Λ. Φερνάντεζ απέκρουσε ο Διούδης για να ακολουθήσει νέο σουτ του Μπ. Φερνάντεζ που περνά άουτ.

71΄Καλή ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν σε αντεπίθεση κάνει το γύρισμα ο Μακέντα για να προλάβει ο Βαλιέντε και να βγάλει σε κόρνερ πριν πλασάρει ο Καμπετσής από το ύψος της μικρής περιοχής.