ΠΡΑΣΙΝΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΚΟΝΤΡΑ ΣΕ ΟΛΑ

ΕΛΛΑΣ ΚΥΠ. 2019-20 Φ16 2α

Αν και είχε εις βάρος του το σκορ του πρώτου αγώνα , αν και δέχθηκε πρώτος τέρμα στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου , αν και είχε κόντρα την διαιτησία η οποία ακύρωσε κανονικό τέρμα λίγα λεπτά μετά την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα και δεν απέβαλε με δεύτερη κίτρινη στην φάση του πέναλτι τον αμυντικό των φιλοξενουμένων , η ομάδα του Παναθηναικού κάνοντας την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να πάρει την πρόκριση σε βάρος του ΠΑΣ Γιάννινα και να βρεθεί στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Η αποφασιστικότητα και η θέληση έχοντας και το αίσθημα του αδικημένου ήταν τα κυρίαρχα στοιχεία με τα οποία οι παίκτες του Γιώργου Δώνη μπόρεσαν στην επανάληψη να φτάσουν σε μία πολύ δύσκολη πρόκριση.

Το φιλμ του αγώνα :

12΄Ευκαιρία για την Παναθηναικό όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Μπουζούκη κάνει μέσα και πλάγια στην περιοχή ο Ινσούα το σουτ για να μπλοκάρει ο Γιαννίκογλου.

13΄Καλή ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν σε σέντρα του Μπουζούκη πιάνει κεφαλιά ο Μακέντα που περνά λίγο άουτ.

21΄Ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν το σουτ του Μπουζούκη έξω από την μεγάλη περιοχή περνά άουτ δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

22΄Πολύ καλή ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν σε ατομική ενέργεια και σουτ του Γιόχανσον η μπάλα περνά ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι άουτ.

24΄ΓΚΟΛ 0-1. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αποστολόπουλου κάνει κεφαλιά ο Παντελάκης για να βρει το δοκάρι και να καταλήξει στα δίχτυα.

34΄Ακυρώνεται λανθασμένα τέρμα του Παναθηναικού όταν σκοράρει με κεφαλιά ο Ινσούα υποδεικνυόμενος κακώς ως οφσάιντ.

50΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναικό όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Ζαχίντ κάνει την κεφαλιά ο Περέα για να βγάλει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Γιαννίκογλου.

56΄ΓΚΟΛ 1-1. Μετά από σέντρα του Ζαχίντ πιάνει την κεφαλιά ο Δώνης και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννίκογλου.

57΄Μεγάλη ευκαιρία για την Παναθηναικό όταν σε πάσα του Ζαχίντ κάνει το κοντινό σουτ ο Γιόχανσον για να αποκρούσει σωτήρια σε κόρνερ ο Γιαννίκογλου.

58΄ΓΚΟΛ 2-1. Μετά από σουτ του Χατζηγιοβάνη η μπάλα κοντράρεται και στρώνεται στον Σένκεφελντ που την στέλνει στα δίχτυα των φιλοξενούμενων.

72΄ΓΚΟΛ 3-1. Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μακέντα το οποίο υποδείχθηκε σε ανατροπή του Ινσούα από τον Μπουκουβάλα που κακώς δεν αποβάλλεται.