ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΧΑΝΤΜΠΩΛ

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΧΑΝΤΜΠΩΛ ΑΝΔΡ. 2022 1η

Άνοιξε η αυλαία στο 15ο Ευρωπαικό Πρωτάθλημα Χάντμπωλ ανδρών το οποίο θα διεξαχθεί από κοινού σε Ουγγαρία και Σλοβακία το χρονικό διάστημα από 13 έως 30 Ιανουαρίου. Στην τελική φάση συμμετέχουν 24 ομάδες χωρισμένες σε 6 ομίλους από τους οποίους θα περάσουν στην επόμενη φάση οι τέσσερις πρώτες κάθε ομίλου. Στα παιχνίδια που διεξήχθησαν την πρώτη μέρα τα θεωρητικά φαβορί χωρίς να αντιμετωπίσουν δυσκολίες πήραν την νίκη. Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα:

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΧΑΝΤΜΠΩΛ  ΑΝΔΡΩΝ

ΟΥΓΓΑΡΙΑ / ΣΛΟΒΑΚΙΑ  2022

Α΄ΦΑΣΗ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ  ( ΝΤΕΜΠΡΕΤΣΕΝ )

ΠΕΜΠΤΗ 13 IAN.  ΣΛΟΒΕΝΙΑ – ΣΚΟΠΙΑ  27-25 ( 13-10 ). 

ΠΕΜΠΤΗ 13 IAN.  ΔΑΝΙΑ – ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ  30-21 ( 18-10 ).

ΣΑΒΒΑΤΟ 15 IAN.  ΣΚΟΠΙΑ – ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ

ΣΑΒΒΑΤΟ 15 IAN.  ΣΛΟΒΕΝΙΑ – ΔΑΝΙΑ  

ΔΕΥΤΕΡΑ 17 IAN.  ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ – ΣΛΟΒΕΝΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 17 IAN.  ΣΚΟΠΙΑ – ΔΑΝΙΑ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΔΑΝΙΑ      30-21    2

2.ΣΛΟΒΕΝΙΑ      27-25    2

- – - – - – - – -  – - – -  – - – - -  – - – - – - – -

3.ΣΚΟΠΙΑ      25-27    0

4.ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ      21-30    0

Β΄ΟΜΙΛΟΣ  ( ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ )

ΠΕΜΠΤΗ 13 IAN.  ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ  28-31 ( 10-13 ).

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14 IAN.  ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ – ΙΣΛΑΝΔΙΑ  

ΚΥΡΙΑΚΗ 16 IAN.  ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ   

ΚΥΡΙΑΚΗ 16 IAN.  ΙΣΛΑΝΔΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ 

ΤΡΙΤΗ 18 IAN.  ΙΣΛΑΝΔΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ

ΤΡΙΤΗ 18 IAN.  ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΟΛΛΑΝΔΙΑ      31-28    2

2.ΟΥΓΓΑΡΙΑ      28-31    0

- – - – -  – - – - -  – - – - -  – - – - -  – - – - – - -

3.

4.

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ  ( ΖΕΓΚΕΝΤ )

ΠΕΜΠΤΗ 13 IAN.  ΣΕΡΒΙΑ – ΟΥΚΡΑΝΙΑ  31-23 ( 17-11 ). 

ΠΕΜΠΤΗ 13 IAN.  ΚΡΟΑΤΙΑ – ΓΑΛΛΙΑ  22-27 ( 11-13 ).

ΣΑΒΒΑΤΟ 15 IAN.  ΓΑΛΛΙΑ – ΟΥΚΡΑΝΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 15 IAN.  ΚΡΟΑΤΙΑ – ΣΕΡΒΙΑ  

ΔΕΥΤΕΡΑ 17 IAN.  ΟΥΚΡΑΝΙΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 17 IAN.  ΓΑΛΛΙΑ – ΣΕΡΒΙΑ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΣΕΡΒΙΑ      31-23    2

2.ΓΑΛΛΙΑ      27-22    2

- – - – - -  – - – - – -  – - – - – -  – - – - – - – - -

3.ΚΡΟΑΤΙΑ      22-27    0

4.ΟΥΚΡΑΝΙΑ      23-31    0

Δ΄ΟΜΙΛΟΣ  ( ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ )

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14 IAN.  ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14 IAN.  ΑΥΣΤΡΙΑ – ΠΟΛΩΝΙΑ  

ΚΥΡΙΑΚΗ 16 IAN.  ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΑΥΣΤΡΙΑ   

ΚΥΡΙΑΚΗ 16 IAN.  ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ – ΠΟΛΩΝΙΑ 

ΤΡΙΤΗ 18 IAN.  ΠΟΛΩΝΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΤΡΙΤΗ 18 IAN.  ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ – ΑΥΣΤΡΙΑ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.

2.

- – — -  – - – - – -  – - – - – — -  – - – - -

3.

4.

Ε΄ΟΜΙΛΟΣ  ( ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ )

ΠΕΜΠΤΗ 13 IAN.  ΙΣΠΑΝΙΑ – ΤΣΕΧΙΑ  28-26 ( 14-11 ). 

ΠΕΜΠΤΗ 13 IAN.  ΣΟΥΗΔΙΑ – ΒΟΣΝΙΑ  30-18 ( 17-11 ).

ΣΑΒΒΑΤΟ 15 IAN.  ΤΣΕΧΙΑ – ΒΟΣΝΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 15 IAN.  ΙΣΠΑΝΙΑ – ΣΟΥΗΔΙΑ  

ΔΕΥΤΕΡΑ 17 IAN.  ΒΟΣΝΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 17 IAN.  ΤΣΕΧΙΑ – ΣΟΥΗΔΙΑ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΣΟΥΗΔΙΑ      30-18    2

2.ΙΣΠΑΝΙΑ      28-26    2

- –  – - – - -  – - – - – - -  – - – - – - – - -  – - -

3.ΤΣΕΧΙΑ      26-28    0

4.ΒΟΣΝΙΑ      18-30    0

ΣΤ΄ΟΜΙΛΟΣ  ( ΚΟΖΙΤΣΕ )

ΠΕΜΠΤΗ 13 IAN.  ΡΩΣΙΑ – ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ  29-27 ( 14-9 ). 

ΠΕΜΠΤΗ 13 IAN.  ΝΟΡΒΗΓΙΑ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ  35-25 ( 15-11 ).

ΣΑΒΒΑΤΟ 15 IAN.  ΣΛΟΒΑΚΙΑ – ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 15 IAN.  ΝΟΡΒΗΓΙΑ – ΡΩΣΙΑ  

ΔΕΥΤΕΡΑ 17 IAN.  ΣΛΟΒΑΚΙΑ – ΡΩΣΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 17 IAN.  ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ – ΝΟΡΒΗΓΙΑ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΝΟΡΒΗΓΙΑ      35-25    2

2.ΡΩΣΙΑ      29-27    2

- – - – - – - – - -  – - – - – - – - – - – -  – - – - – - – -

3.ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ      27-29    2

4.ΣΛΟΒΑΚΙΑ      25-35    2

Β΄ΦΑΣΗ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ   ( ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ )

ΠΕΜΠΤΗ 20 IAN.  Α1 – Β1

ΠΕΜΠΤΗ 20 IAN.  Α2 – Γ2    

ΠΕΜΠΤΗ 20 IAN.  Γ1 – Β2     

ΣΑΒΒΑΤΟ 22 IAN.  Α2 – Β2   

ΣΑΒΒΑΤΟ 22 IAN.  Α1 – Γ2

ΣΑΒΒΑΤΟ 22 IAN.  Γ1 – Β1

ΔΕΥΤΕΡΑ 24 IAN.  Β1 – Γ2  

ΔΕΥΤΕΡΑ 24 IAN.  Α2 – Γ1    

ΔΕΥΤΕΡΑ 24 IAN.  Α1 – Β2    

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 IAN.  Β2 – Γ2   

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 IAN.  Α2 – Β1

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 IAN.  Α1 – Γ1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.

2.

- – -  – - – - -  – - – -  – - – - – -  – - – - -  – - – - – - – -  -

3.

- –  – - – - – -  – - – - – -  – - – - – - -  – - – - – - – -  – - –

4.

5.

6.

 

Β΄ΟΜΙΛΟΣ   ( ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ )

ΠΕΜΠΤΗ 20 IAN.  Δ1 – Ε1 

ΠΕΜΠΤΗ 20 IAN.  Δ2 – ΣΤ2   

ΠΕΜΠΤΗ 20 IAN.  ΣΤ1 – Ε2     

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 IAN.  Δ2 – Ε2   

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 IAN.  Δ1 – ΣΤ2

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 IAN.  ΣΤ1 – Ε1

ΚΥΡΙΑΚΗ 23 IAN.  Ε1 – ΣΤ2  

ΚΥΡΙΑΚΗ 23 IAN.  Δ2 – ΣΤ1    

ΚΥΡΙΑΚΗ 23 IAN.  Δ1 – Ε2     

ΤΡΙΤΗ 25 IAN.  Ε2 – ΣΤ2   

ΤΡΙΤΗ 25 IAN.  Δ2 – Ε1

ΤΡΙΤΗ 25 IAN.  Δ1 – ΣΤ1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.

2.

- – -  – - – - -  – - – -  – - – - – -  – - – - -  – - – - – - – -  -

3.

- –  – - – - – -  – - – - – -  – - – - – - -  – - – - – - – -  – - –

4.

5.

6.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ   ( ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ )

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 28 IAN.  Α1 – Β2 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 28 IAN.  Β1 – Α2   

ΓΙΑ 5η ΘΕΣΗ   ( ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ )

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 28 IAN.  Α3 – Β3

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ   ( ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ )

ΚΥΡΙΑΚΗ 30 IAN.  

ΤΕΛΙΚΟΣ   ( ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ )

ΚΥΡΙΑΚΗΗ 30 IAN.

Μοιραστείτε την είδηση...Share on Facebook0Share on Google+0Share on LinkedIn0Tweet about this on Twitter0Email this to someone