ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ

ΒΟΛΕΙ Α1 ΑΝΔΡ 2016-17 ΤΕΛ. α

Άνοιξε η αυλαία της σειράς των τελικών στο πρωτάθλημα της Α1 Βόλει ανδρών και ο γηπεδούχος Ολυμπιακός πήρε εύκολα με 3-0 σετ στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη την πρώτη νίκη σε βάρος του ΠΑΟΚ. Οι Ερυθρόλευκοι καλύτεροι και με όπλο στην επίθεση τον τρομερό Αγκάμεζ δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο του να του αμφισβητήσει την νίκη. Οι Θεσσαλονικείς μόνο στην αρχή του ματς και μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του δεύτερου σετ ήταν ανταγωνιστικοί. Οι Πειραιώτες όμως αποφασισμένοι για να πάρουν αυτοί το προβάδισμα στην σειρά των τελικών ήταν πολύ καλύτεροι στα τελειώματα και των τριών σετ φτάνοντας στην κατάκτηση τους με χαρακτηριστική άνεση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π. – ΠΑΟΚ  3-0  ( 25-19 , 25-22 , 25-16 ).