ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ Ο ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ

ΕΛΛΑΣ ΚΥΠ. 2020-21 Φ4 2β

Στην μεγάλη μονομαχία της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος ανάμεσα στους δύο Δικεφάλους αυτός που πανηγύρισε με την ολοκλήρωση και του δεύτερου παιχνιδιού ήταν ο ΠΑΟΚ. Έχοντας από το πρώτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ την εκτός έδρας νίκη , είδε να χάνει αυτό το πλεονέκτημα στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου με το τέρμα της ΑΕΚ αλλά είχε την δύναμη να μπορέσει στα τελευταία λεπτά να σκοράρει δύο φορές και να περάσει στον τελικό της διοργάνωσης , ζευγαρώνοντας τις νίκες. Με την ολοκλήρωση της ημιτελικής φάσης έγινε γνωστό το ζευγάρι του τελικού όπου ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ θα διεκδικήσουν το τρόπαιο. Οι δύο ομάδες είχαν βρεθεί αντιμέτωπες για τελευταία φορά την περίοδο 2000-01 όπου ο Δικέφαλος του Βορρά είχε πανηγυρίσει την κατάκτηση του Κυπέλλου επικρατώντας με 4-2 στο γήπεδο Ν. Γκούμας στην Φιλαδέλφεια.

Το φιλμ του αγώνα:

25΄Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ όταν σε σέντρα του Ροντρίγκο κάνει το κοντινό πλασέ ο Ουάρντα για να αποκρούσει σωτήρια ο Τσιτώντας ενώ στην συνέχεια το σουτ του Σβιντέρσκι πάει πάνω στον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων.

35΄Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ όταν σε γέμισμα του Αουγκούστο κάνει το γύρισμα ο Ουάρντα για να κάνει την κεφαλιά ο Σβιντέρσκι και να βρει την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

47΄Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ όταν σε σουτ του Αουγκούστο από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέφτει και βγάζει σε κόρνερ ο Τσιτώντας.

61΄Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ όταν σε εκτέλεση πέναλτι του Βιερίνια που υποδείχθηκε σε ανατροπή του Σβιντέρσκι από τον Γαλανόπουλο η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι.

67΄Ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν το γυριστό σουτ του Ανσαριφάρντ μέσα στην περιοχή αποκρούει ο Πασχαλάκης.

69΄ΓΚΟΛ 0-1. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τάνκοβιτς πιάνει την κεφαλιά ο Γαλανόπουλος από την γωνία της μικρής περιοχής και σκοράρει.

84΄ΓΚΟΛ 1-1. Μετά από κάθετη πάσα του Μπάμπα μπαίνει στην περιοχή ο Κρμέντσικ και από πλάγια θέση στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

96΄ΓΚΟΛ 2-1. Μετά από ολέθριο λάθος του Μιτάι κάνει το ψηλοκρεμαστό σουτ ο Α. Ζίβκοβιτς και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τσιτώντα που ήταν εκτός θέσεως.