ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΣΤΗΝ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ

ÁÅÊ - ÐÅÑÉÓÔÅÑÉ (BASKET LEAGUE 2019-2020)AEK - PERISTERI

Με καλάθι δύο πόντων του Σκούτσι Σμιθ ένα δευτερόλεπτο πριν την λήξη της παράτασης η ομάδα του Περιστερίου πήρε μεγάλη νίκη μέσα στο ΟΑΚΑ σε βάρος της ΑΕΚ και παρέμεινε συγκάτοικος του Παναθηναικού στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα διατηρώντας παράλληλα και το αήττητο μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Το παιχνίδι σε όλη την διάρκεια του ήταν συγκλονιστικό με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει έχοντας μπροστά στο σκορ με 9 πόντους τον Δικέφαλο του Νότου χάρις σε ένα επί μέρους σκορ 8-1. Ο βομβαρδισμός τριπόντων εκατέρωθεν ειχε σαν αποτέλεσμα η ομάδα του Περιστερίου να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του αγώνα πηγαίνοντας οι γηπεδούχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενοι μόνο με δύο πόντους. Το άστοχο σουτ τριών πόντων από πλευράς γηπεδούχων δεκαεπτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας είχε σαν αποτέλεσμα να οδηγηθεί το ματς στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο οι γηπεδούχοι στα τριάντα ένα δευτερόλεπτα πήραν προβάδισμα τριών πόντων για να το χάσουν στα δεκαοκτώ δευτερόλεπτα. Στα έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης η ΑΕΚ αστόχησε στην μία από τις δύο βολές η οποία έκρινε τελικά και την έκβαση του παιχνιδιού αφού στο τελευταίο δευτερόλεπτο το Περιστέρι πήρε την μεγάλη νίκη.

Α1 ΜΠΑΣΚΕΤ      2019-20

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕΚ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ        90 – 91 παρ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20 , 39-30 , 62-60 , 79-79 καν. αγ. , 90-91 παρ.

ΑΕΚ: Λάνγκφορντ ( 21π. – 7ρ. – 2ασ. – 1κλ. – RANK20 ) , Ρέι ( 18π. – 6ρ. – 6ασ. – 2κλ. – RANK25 ) , Χρυσικόπουλος ( 10π. – 1ασ. – 1μπλ. – RANK4 ) , Σαντ Ρος ( 6π. – 5ρ. – 6ασ. – 3κλ. – RANK10 ) , Γιαννόπουλος ( 8π. – 1ρ. – RANK6 ) , Γκίκας 8π. , Ματσιούλις 6π. , Σλότερ 5π. , Κακλαμανάκης 3π. , Τολιόπουλος 3π. , Μαυροειδής 2π.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ : Γκρέι ( 26π. – 4ρ. – 1ασ. – RANK31 ) , Χάτσερ ( 20π. – 2ρ. – 4ασ. – RANK14 ) , Κίνγκσλει ( 12π. – 12ρ. – 1ασ. – 3μπλ. – RANK21 ) , Μόρισον ( 10π. – 6ρ. – 2ασ. – RANK17 ) , Σμιθ ( 5π. – 1ρ. – 3ασ. – RANK3 ) , Αγραβάνης 5π. , Σαλούστρος 5π. , Βασιλόπουλος 4π. , Ξανθόπουλος 4π. , Μπλέηκ 0π. , Σκορδίλης 0π.