ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΕΦΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ

EUROLEAGUE 2019-20 18h g

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η Εφές κατάφερε να φύγει νικήτρια από το Παλάου Μπλαουγκράνα της Βαρκελώνης επικρατώντας σε βάρος της γηπεδούχου Μπαρτσελόνα. Μετά από ένα συναρπαστικό πρώτο ημίχρονο όπου από την μία ο Σέην Λάρκιν έκανε ότι ήθελε για λογαριασμό της Εφές και από την άλλη ο Μάλκομ Ντιλέινι βομβάρδιζε με τρίποντα , η ομάδα από την Πόλη πήγε στα αποδυτήρια έχοντας ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. Το δεύτερο ημίχρονο είχε δραματικό χαρακτήρα αφού πρώτα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά 8 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθε η αντίδραση των Καταλανών στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου όπου με ένα επί μέρους σκορ 14-0 μέσα σε τεσσεράμισι λεπτά πήραν προβάδισμα 6 πόντων. Όμως η Εφές δεν είχε πει την τελευταία λέξη της και με δικό της 14-4 βρέθηκε με συν τρεις πόντους ένα λεπτό πριν το τέλος. Οι ελεύθερες βολές του Σέην Λάρκιν ήταν αυτές που έκριναν την τελική έκβαση της αναμέτρησης με την Εφές να παραμένει στη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ισόβαθμη με την Ρεάλ ενώ η Μπάρτσα βρέθηκε δύο νίκες λιγότερες στην τρίτη θέση κρατώντας όμως την ισοβαθμία με την αντίπαλο της σε πιθανόν ισοβαθμία.