ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΙΚΗ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΜΠΟΛΩΝΙΑ

EUROCUP 2019-20 RS 4h

Μετά από μία συγκλονιστική μονομαχία στο Δημήτριος Τόφαλος της Πάτρας η ομάδα του Προμηθέα πήρε πολύ μεγάλη νίκη σε βάρος του θεωρητικά πρώτου φαβορί για την κατάκτηση του φετινού Eurocup ομάδας της Βίρτους Μπολώνια. Η Ελληνική ομάδα ήταν εκπληκτική τόσο στο πρώτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού επιβάλλοντας το παιχνίδι της και υποχρεώνοντας στην πρώτη φετινή ήττα την αντίπαλο της. Η Πατρινή ομάδα μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι κάνοντας ένα σερί 10-0 και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό 24-14 ενώ είχε φτάσει την διαφορά και στους 12 πόντους. Η Μπολώνια αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε όχι μόνο να μειώσει την διαφορά αλλά και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2 πόντους. Η τρίτη περίοδος ήταν μία πραγματική μάχη μεταξύ των δύο ομάδων χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού και στο πιο κρίσιμο σημείο ο Προμηθέας μπόρεσε να επιβάλει τον ρυθμό του και με καλή αμυντική παρουσία αλλά και ευστοχία στην επίθεση να πάρει μία πολύ μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη σκαρφαλώνοντας ταυτόχρονα στη πρώτη θέση του ομίλου.