ΤΕΤΑΡΤΟ ΧΡΥΣΟ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ Ο ΣΤΟΥΡΛΑ ΧΟΛΜ ΛΑΓΚΡΕΝΤ

BIATHLON 2021 WORLD CHAMP. MEN MASS START

Στο αγώνισμα της Μαζικής Εκκίνησης ανδρών με το οποίο ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Biathlon 2021 , μεγάλος θριαμβευτής ήταν ο νεαρός Νορβηγός αθλητής Στούρλα Χολμ Λάγκρεντ δίνοντας το παρόν για πρώτη φορά στην διοργάνωση. Έχοντας γρήγορη χιονοδρόμηση και κάνοντας το 19 στα 20 στα τέσσερα περάσματα από το σκοπευτήριο , απέκτησε την διαφορά με την οποία κατέκτησε το τέταρτο συνολικά μετάλλιο του στην διοργάνωση , όλα χρυσά. Δεύτερος κατετάγη ένας άλλος νεαρός Νορβηγός αθλητής ο Γιοχάνες Ντάλε φτάνοντας στα δύο μετάλλια μετά το χάλκινο στον Ατομικό αγώνα ενώ τρίτος ήταν ο Κεντίν Φιγιόν Μαγιέ από την Γαλλία.