Όρθια η Καλλονάρα στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ !!! Πήρε 1 – 1 μπορούσε και τη νίκη (ΒΙΝΤΕΟ)

paok-aelk-1-1-2

Το πιο ιδανικό ξεκίνημα στην πρεμιέρα της Super League 2014 – 2015 έκανε η Καλλονή αφού πήρε δίκαιη ισοπαλία μέσα στην Τούμπα από τον φιλόδοξο ΠΑΟΚ με 1- 1 ενώ θα μπορούσε αν οι επιθετικοί της παίκτες ήταν πιο προσεκτικοί στις τελικές τους προσπάθειες να είχαν πάρει τη νίκη και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Η ομάδα του Γιάννη Μαντζουράκη φάνηκε νωθρή στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου χωρίς όμως ο ΠΑΟΚ να δημιουργήσει κλασσικές ευκαιρίες για γκολ.

Έτσι οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το 0 – 0.

Στην επανάληψη η Καλλονή άρχισε σιγά – σιγά να βγαίνει από το καβούκι της και να απειλεί την εστία του ΠΑΟΚ.

Η είσοδος του Κεϊτά στο 58′ αντί του Χωριανόπουλου άλλαξε τη ροή του αγώνα αφού μαζί με τους Λεοζίνιο και Καμαρά δημιούργησαν μία διαβολική τριάδα.

Έτσι στο 63′ήρθε το γκολ για την Καλλονή…

Ο Κεϊτά έγινε κάτοχος της μπάλας μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής της ομάδας του…

Βρήκε με μακρινή μπαλιά τον ξεμαρκάριστο Λεοζίνιο ο οποίος αφού ελίχθηκε έξυπνα πάσαρε στον Καμαρά ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Θεσαλονικέων και με έξυπνο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ γράφοντας εν μέσω πανηγυρισμών το 0 – 1 !!!

paok-aelk-1-1-3

paok-aelk-1-1-4

Το γκολ της Καλλονής από τον Καμαρά στο 63′

Η ομάδα του Αναστασιάδη προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ήταν και πάλι φλύαρη.

Όμως στο 73′ – στο ίδιο λεπτό είχε ισοφαριστεί και πέρυσι στην Τούμπα η Καλλονή – η άμυνα της ομάδας της Λέσβου ολιγώρησε ο  Μακ έκανε το σέντρα από αριστερά και ο Περέιρα ανενόχλητος μέσα στη μικρή περιοχή πλάσαρε τον Χογκ για την ισοφάριση σε 1 – 1.

Στο 78′ η Καλλονή έχασε μοναδική ευκαιρία να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Πάλι ο Κεϊτά έγινε κάτοχος της μπάλας και τροφοδότησε έξυπνα τον Λεοζίνιο κι αυτός τον Καμαρά ο οποίος πέρασε δύο αμυντικούς του ΠΑΟΚ και τον τερματοφύλακα Γλύκο όμως ολιγώρησε και το σουτ που έκανε αποκρούστηκε από την άμυνα του ΠΑΟΚ σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλευτο.

Προς το τέλος του αγώνα είχαμε δύο κόκκινες κάρτες…

Στο 87′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Περέϊρα του ΠΑΟΚ και στο 93′ (!!!) επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπαρέρα της Καλλονής.

Ο διαιτητής του αγώνα κ. Κομίνης αδίκησε σε πολλές φάσεις του αγώνα την ομάδα της Καλλονής και ανέχτηκε πολλές φορές το επικίνδυνο παιχνίδι των παικτών του ΠΑΟΚ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Γλύκος, Βίτορ, Τζαβέλλας, Κίτσιου, Σπυρόπουλος, Τζιόλης (87′ Ρατς), Τζανδάρης (67′ Μαντούρο), Μάρτενς (55′ Σαββίδης), Μακ, Περέιρα, Κουλούρης.

Στον πάγκο: Γιακουμής, Σκόνδρας, Κατσικάς, Πόζογλου.

Καλλονή (Γιάννης Μαντζουράκης): Χογκ, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Βαλιός, Γιορέντε, Καλτσάς (89′ Γιώργου), Μπαρέρα, Χωριανόπουλος (58′ Κεϊτά), Καμαρά, Μανούσος, Λεοζίνιο.

Στον πάγκο: Άλεξιτς, Βλαστέλλης, Κύπρου, Μπουρούς, Αγρίτης.

Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Βοηθοί: Ποντίκης (Πρέβεζας), Μαγιάννης (Άρτας)
Γήπεδο: Τούμπα

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Sport-fm
Κεκλεισμένων των θυρών η αναμέτρηση στην Τούμπα, λόγω τιμωρίας από την περυσινή περίοδο. Υψηλή η θερμοκρασία και… χωρίς κόσμο. 32 βαθμοί Κελσίου αυτή τη στιγμή.

by Sport-fm August 24, 18:58:19

avatar

Ο Άγγελος Αναστασιάδης άφησε Σαλπιγγίδη και Κάτσε εκτός 18άδας. Πριν πούμε οτιδήποτε άλλο όμως να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.

by Sport-fm August 24, 19:00:06

avatar

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βίτορ, Τζαβέλλας, Κίτσιου, Σπυρόπουλος, Τζιόλης, Τζανδάρης, Μάρτενς, Μακ, Περέιρα και Κουλούρης.

by Sport-fm August 24, 19:02:10

avatar

Στον πάγκο: Γιακουμής, Σκόνδρας, Κατσικάς, Ρατς, Μαντούρο, Σαββίδης και Πόζογλου.

by Sport-fm August 24, 19:02:26

avatar

Καλλονή: Χογκ, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Βαλιός, Γιορέντε, Καλτσάς, Μπαρέρα, Χωριανόπουλος, Καμαρά, Μανούσος, και Λεοζίνιο.

by Sport-fm August 24, 19:04:47

avatar

Στον πάγκο: Άλεξιτς, Γιώργου, Βλαστέλλης, Κύπρου, Μπουρούς, Κεϊτά και Αγρίτης.

by Sport-fm August 24, 19:05:06

avatar

Ο τεχνικός του «Δικεφάλου» ανακοίνωσε το πρωί την αποστολή και εξέπληξε λίγες ώρες αργότερα -πριν την σέντρα- αφήνοντας εκτός τους Σαλπιγγίδη, Κάτσε που ακολούθησαν ξεχωριστό πρόγραμμα μαζί με τον Αθανασιάδη που είναι τιμωρημένος.

by Sport-fm August 24, 19:13:34

avatar

Αντιθέτως στην αποστολή αλλά και την ενδεκάδα επανήλθαν οι Τζαβέλλας και Βίτορ που απολογήθηκαν για τα πειθαρχικά τους παραπτώματα.

by Sport-fm August 24, 19:14:35

avatar

Ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Παναγιώτη Ποικιλίδη.

by Sport-fm August 24, 19:16:32

avatar

1′ Έναρξη του αγώνα.

by Sport-fm August 24, 19:17:07

avatar

Το ματς διευθύνει ο Κομίνης του συνδέσμου Θεσπρωτίας με βοηθούς τους Ποντίκη (Πρέβεζας), Μαγιάννη (Άρτας).

by Sport-fm August 24, 19:18:59

avatar

4′ Ο Χογκ έδιωξε σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Σπυρόπουλου.

by Sport-fm August 24, 19:20:31

avatar

5′ Το γυριστό σουτ του Περέιρα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

by Sport-fm August 24, 19:21:18

avatar

8′ Ο Μάρτενς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή, αντί να τελειώσει μόνος του την φάση προτίμησε να «σπάσει» δεξιά την μπάλα για τον Κουλούρη, αλλά ο Χογκ επενέβη και αποσόβησε τον κίνδυνο.

by Sport-fm August 24, 19:25:10

avatar

11′ Η κεφαλιά του Βίτορ έφυγε ψηλά πάνω από την αντίπαλη εστία.

by Sport-fm August 24, 19:27:49

avatar

Πιο δραστήριος ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα, ψάχνουν τα πατήματά τους οι φιλοξενούμενοι που ταξίδεψαν στη Θεσσαλονίκη με πέντε απουσίες.

by Sport-fm August 24, 19:36:29

avatar

Ο Γιάννης Μαντζουράκης δεν υπολογίζει στους Ναβάρο, Πιπίνη, Στεφάνοβιτς (τραυματίες) Χουάνμα και Μίνγκα (τιμωρημένοι).

by Sport-fm August 24, 19:36:40

avatar

Πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο Χωριανόπουλος, έπειτα από σύγκρουση με τον Κουλούρη. Δέχεται την φροντίδα του ιατρικού τιμ της Καλλονής και συνεχίζει.

by Sport-fm August 24, 19:38:38

avatar

Με την ευκαιρία της μίνι-διακοπής οι παίκτες των ομάδων δροσίστηκαν μιας και η ζέστη και η υγρασία δυσκολεύει τις προσπάθειές τους.

by Sport-fm August 24, 19:39:26

avatar

24′ Ο Σπυρόπουλος παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

by Sport-fm August 24, 19:40:44

avatar

Υπέρ του ΠΑΟΚ με ποσοστό 54%-44% η κατοχή της μπάλας.

by Sport-fm August 24, 19:41:56

avatar

26′ Ο Μακ σήκωσε για τον Περέιρα, με την κεφαλιά του τελευταίου να φεύγει άουτ.

by Sport-fm August 24, 19:42:21

avatar

32′ Ο Μανούσος αναστάτωσε την άμυνα του ΠΑΟΚ, επενέβη ο Γλύκος και «καθάρισε» την φάση.

by Sport-fm August 24, 19:48:40

avatar

36′ Φάση διαρκείας στην περιοχή της Καλλονής, έπειτα από γύρισμα του Μακ και λανθασμένη απομάκρυνση του Γιορέντε. Έσωσε ο Μπαρέρα.

by Sport-fm August 24, 19:53:55

avatar

Ανέβηκαν στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι και απείλησαν με τον Μανούσο.

by Sport-fm August 24, 19:58:24

avatar

Μπαίνει στις καθυστερήσεις το πρώτο ημίχρονο.

by Sport-fm August 24, 20:01:01

avatar

45+1′ Τελευταίο σφύριγμα στο α” μέρος. Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

by Sport-fm August 24, 20:02:50

avatar

46′ Επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του ΠΑΟΚ και της Καλλονής, χωρίς να υπάρχουν αλλαγές. Συνέχεια στο παιχνίδι.

by Sport-fm August 24, 20:19:28

avatar

47′ Ο Περέιρα μπήκε επικίνδυνα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά τον σταμάτησε ο Χογκ.

by Sport-fm August 24, 20:23:50

avatar

52′ Ο Χογκ μπλόκαρε το σουτ του Περέιρα.

by Sport-fm August 24, 20:27:46

avatar

Σε λίγο η πρώτη κίνηση του Άγγελου Αναστασιάδη από τον πάγκο.

by Sport-fm August 24, 20:28:06

avatar

55′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Σαββίδης πέρασε στη θέση του Μάρτενς.

by Sport-fm August 24, 20:28:38

avatar

55′ Συνεργασία Περέιρα-Μακ και σουτ του τελευταίου, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της Καλλονής.

by Sport-fm August 24, 20:29:57

avatar

58′ Αλλαγή και για την Καλλονή: Ο Κεϊτά περνάει στη θέση του Χωριανόπουλου.

by Sport-fm August 24, 20:31:34

avatar

59′ Γρήγορη αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, ο Καμαρά σούταρε πάνω στον Γλύκο.

by Sport-fm August 24, 20:33:33

avatar

60′ Ο Μπαρέρα βλέπει την κίτρινη κάρτα.

by Sport-fm August 24, 20:33:56

avatar

64′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΟΝΉ, 1-0!

by Sport-fm August 24, 20:36:17

avatar

Νέα επικίνδυνη αντεπίθεση, ο Λεοζίνιο έβγαλε ωραία για τον Καμαρά και αυτός δεν έχασε την ευκαιρία απέναντι από τον Γλύκο, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

by Sport-fm August 24, 20:38:54

avatar

66′ Κίτρινη κάρτα στον Βίτορ.

by Sport-fm August 24, 20:40:40

avatar

68′ Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Μαντούρο πέρασε στη θέση του Τζανδάρη.

by Sport-fm August 24, 20:42:06

avatar

74′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 1-1!

by Sport-fm August 24, 20:47:39

avatar

Ο Μακ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Περέιρα ανενόχλητος μέσα στην μικρή περιοχή πλάσαρε τον Χουγκ για την ισοφάριση.

by Sport-fm August 24, 20:48:20

avatar

77′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο ΠΑΟΚ: Ο Ρατς πέρασε στη θέση του Τζιόλη.

by Sport-fm August 24, 20:51:52

avatar

79′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Καλλονή. Ξανά από τα πόδια του Λεοζίνιο ξεκίνησε μια επικίνδυνη φάση για την Καλλονή, αλλά ο Καμαρά δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση.

by Sport-fm August 24, 20:54:05

avatar

81′ Ο Χογκ έδιωξε με υπερένταση το σουτ του Ρατς.

by Sport-fm August 24, 20:55:12

avatar

Μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο (χωρίς τις καθυστερήσεις) η αναμέτρηση.

by Sport-fm August 24, 20:59:24

avatar

86′ Ο Χογκ έδιωξε με τα πόδια το σουτ του Σαββίδη.

by Sport-fm August 24, 20:59:56

avatar

87′ Μένει με δέκα παίκτες ο ΠΑΟΚ!

by Sport-fm August 24, 21:00:31

avatar

Κόκκινη κάρτα στον Περέιρα. Κίτρινη στον Λεοζίνιο.

by Sport-fm August 24, 21:02:05

avatar

Μια απόφαση που προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους.

by Sport-fm August 24, 21:03:31

avatar

89′ Αλλαγή για την Καλλονή: Ο Γιωργίου πέρασε στη θέση του Καλτσά.

by Sport-fm August 24, 21:04:08

avatar

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

by Sport-fm August 24, 21:06:59

avatar

90+2′ Με δέκα και η Καλλονή. Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπαρέρα.

by Sport-fm August 24, 21:07:31

avatar

90+4′ Τέλος της αναμέτρησης! ΠΑΟΚ και Καλλονή μένουν στο 1-1. Οι Καμαρά (59′) και Περέιρα (74′) τα γκολ του αγώνα.