ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΣΑΚΚΑΡΗ / ΤΣΙΤΣΙΠΑ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΚΥΟ 2020 ΤΕΝΙΣ ΜΙΚΤΟ 2η

Ήττα στο τάι μπρέηκ από το πιο έμπειρο σε αγώνες μικτών και διπλών παιχνιδιών Αυστραλιανό δίδυμο , γνώρισε το αντίστοιχο Ελληνικό που αποτελούνταν από τους Μαρία Σάκκαρη και Στέφανο Τσιτσιπά. Τα αβίαστα λάθη του πρώτου σετ ήταν αιτία που βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά μόλις τα ελαχιστοποίησε , έφερε το ματς στα ίσα και το οδήγησε στο τάι μπρέηκ. Εκεί πιο ψύχραιμοι οι Αυστραλοί κατάφεραν να πάρουν το παιχνίδι και να περάσουν στην ημιτελική φάση και στην ζώνη των μεταλλίων προς μεγάλης απογοήτευσης των Ελλήνων παικτών.

XXXII ΘΕΡΙΝΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

ΤΟΚΙΟ   2020

ΤΕΝΙΣ  MIKTO

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

Μαρία Σάκκαρη / Στέφανος Τσιτσιπάς – Γκαμπριέλα Νταμπρόβσκι / Φελίξ Αγκέρ Αλιασίμε  ΚΑΝΑΔΑΣ    2-0  ( 6-3 , 6-4 )  1 ώρα 11 λεπτά

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

Μαρία Σάκκαρη / Στέφανος Τσιτσιπάς – Άσλει Μπάρτι / Τζον Πηρς  ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ    1-2  ( 4-6 , 6-4 , 6-10 )  1 ώρα 16 λεπτά